WOLNOŚĆ na starówce
Dr Katarzyna Łyszkowska z Katedry Rysunku Wydziału Sztuk Pięknych UMK zaprasza na premierowy pokaz dziesięciometrowego sterowca WOLNOŚĆ. Obiekt można oglądać od 13 do 15 sierpnia na Rynku Staromiejskim w Toruniu. Sterowiec w godzinach wieczornych zamieni się w przestrzenny świecący mural WOLNOŚCI.
W akcji współtworzenia monumentalnego dzieła "Sterowiec WOLNOŚĆ" mogli wziąć udział wszyscy chętni bez względu na wiek, umiejętności rysunkowe i przekonania światopoglądowe. Projekt miał na celu zbudowanie wizualnego komunikatu na aeronautycznym pomniku pamięci, który dosłownie i w przenośni pozbawiony jest ciężaru martyrologicznych wspomnień. Artystka szukała wspólnego mianownika, który mógłby pojednać spolaryzowane społeczeństwo.
- Historia pierwszego polskiego sterowca LECH sprowadzonego do kraju dokładnie sto lat temu oraz rocznica powrotu Torunia do Polski to historyczne fakty, które stały się oczywistą inspiracją do powstania projektu. Jednak największą wartość stanowi dla mnie emocjonalny charakter tej pracy, którym jest opowieść o wolności w wymiarze zarówno tym osobistym, jak i zbiorowym. O pragnieniu powrotu do wewnątrzsterowności w kontekście trwającej od półtora roku globalnej pandemii. Jest to również próba szukania sposobu zbudowania międzypokoleniowej platformy porozumienia - tłumaczy autorka projektu.
Przestrzenny, społeczny mural na poszyciu sterowca to mozaika ponad 150 otrzymanych rysunków z Polski, Hiszpanii, Białorusi i RPA. To kolektywna wypowiedź dotycząca szeroko rozumianej wolności.
Projekt dofinansowano w ramach Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021" we współpracy z CK Dwór Artusa w Toruniu.