Culture

Wśród 50 śmiałych kobiet

— Redakcja
share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print
Dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK
fot. Rafał Kostrzewa

Dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK znalazła się na liście "50 śmiałych 2020 roku" w specjalnym wydaniu magazynu "Wysokie Obcasy".

Lista, która została przygotowana przez zespół redakcyjny "Wysokich Obcasów", to zestawienie kobiet, które w ubiegłym roku znacząco wpłynęły na zmianę rzeczywistości w przestrzeni publicznej. Są wśród nich polityczki, kobiety nauki, sztuki czy biznesu, lokalne aktywistki.

Dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK została wyróżniona "za upominanie się o równość w świecie akademickim". Prof. Derra czynnie angażowała się w pomoc molestowanym pracownicom i studentkom. W listopadzie 2020 r. została pierwszą Pełnomocniczką Rektora ds. Równego Traktowania. W swojej pracy naukowej dużo miejsca poświęca również współczesnym teoriom feministycznym czy problemom płci w nauce. "Filozofię widzę jako coś, co nadaje sens światu, który jest niestabilny, sprawia wrażenie niebezpiecznego, wrogiego. Mówiąc o nadaniu sensu, mam na myśli pewne uspójnianie, pokazywanie, że coś jest ważne, a coś innego nie, i tłumaczenie, dlaczego tak jest. Filozofia to potrafi, bo wszystko problematyzuje, niczego nie bierze za oczywiste." - mówi.

Dr hab. Aleksandra Derra, prof. UMK - absolwentka filozofii i filologii polskiej na UMK. Tłumaczka. Kierowniczka Katedry Filozofii Praktycznej Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktoryzowała się w 2005 roku, habilitację uzyskała w roku 2014. Zajmuje się problemem płci w nauce, współczesną filozofią nauki, studiami nad nauką i technologią, teoriami feministycznymi oraz krytycznymi nurtami w posthumanistyce. Członikini dwóch zespołów badawczych funkcjonujących w ramach Inicjatywy Doskonałości-Uczelnia Badawcza UMK: „Logika i filozofia nauki” oraz „Philosophical Analysys of Contemporary Social Theories Research Team”. Zaangażowana w kształtowanie polityki naukowej w ramach IDUB (członkini zespołu nr 3) oraz YUFE (Young Universities for the Future of Europe YUFE (liderka zespołu nr 7 "Workpackage".Koordynatorka współpracy Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych UMK z European Inter-University Association on Society, Science & Technology (ESST). 

Prowadziła badania w The Centre for Gender and Women’s Studies Trinity College w Dublinie w Irlandii (2013-2017), wcześniej w Centre for Humanities Utrecht University w Holandii (wrzesień 2011) oraz w Centre for Logic and Analytic Philosophy, Katholieke Universiteit Leuven w Belgii (2005-2006). Odbyła staże naukowe w Kings College w Londynie (lipiec-sierpień 2003) oraz Faculty of Philosophy Oxford University (wrzesień-październik 2000). Jest jedną z redaktorek naczelnych czasopisma "AVANT. Trends in Interdisciplinary Studies".

share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print

Related articles

O naukowcach zainteresowanych zeszłorocznym śniegiem

Article contains photo gallery Article contains a clip

Edukacyjny biegun podbity


Raport dla Komisji Europejskiej

UMK wśród sportowych liderów


On Nicolaus Copernicus University web pages „cookies” are used. On use of cookies read in Privacy.