Campus life

Edukacyjny biegun podbity

— Redakcja
share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print
dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK
fot. Andrzej Romański

Dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej został zwycięzcą konkursu EDUinspirator w kategorii szkolnictwo wyższe. Laureat został doceniony za czynny udział w wielu projektach i upowszechnianie edukacji na temat gleboznawstwa i turystyki aktywnej.

Uroczysta gala, podczas której ogłoszono wyniki konkursu, odbyła się 18 grudnia 2020 r. online. EDUinspirator to konkurs organizowany przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, Narodową Agencję programu Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności, a nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: edukacja szkolna, szkolnictwo wyższe, edukacja zawodowa, edukacja dorosłych i edukacja pozaformalna młodzieży. Laureatów wyróżnia kreatywność, a także umiejętność inspirowania oraz motywowania do działania i nauki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji było "Działam – Upowszechniam – Inspiruję".

Do głównych osiągnięć EDUinspiratora z UMK należy stworzenie zestawu narzędzi dydaktycznych - portalu z danymi glebowymi, aplikacji do nauki klasyfikacji gleb, podręcznika do zajęć terenowych, panoram sferycznych z profilami glebowymi, serii podręczników z katenami glebowymi oraz cyklu międzynarodowych warsztatów gleboznawczych.

Gala Wręczenia Nagród Edukacyjnych/Youtube

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Uniwersytet Mikołaja Kopernika zdobył nagrodę w konkursie EDUinspiracje 2019 w kategorii szkolnictwo wyższe. Nagroda została przyznana UMK za realizację międzynarodowego projektu FACES Freely Accessible Central European Soils (Partnerstwo Strategiczne Erasmus+), którego koordynatorem był dr hab. Przemysław Charzyński. prof. UMK z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Do zespołu projektowego w UMK należał także tegoroczny laureat nagrody: dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK oraz dr hab. Piotr Hulisz, prof. UMK z z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, mgr Marta Wiśniewska z Działu Współpracy Międzynarodowej i mgr Katarzyna Fidos-Kozłowska z Działu Finansowego.

Zapis Gali wręczenia Nagród Edukacyjnych 2020

Dr hab. Marcin Świtoniak, prof. UMK – ukończył studia geograficzne w 2002 roku na ówczesnym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2007 r uzyskał stopień doktora, a w 2019 roku doktora habilitowanego w dyscyplinie nauk o Ziemi. Opublikował ponad 100 prac naukowych – w większości z zakresu erozji i klasyfikacji gleb. Brał udział/koordynował 10 naukowych i dydaktycznych projektów ogólnoeuropejskich, był uczestnikiem trzech wypraw polarnych, opracował ponad 20 autorskich programów przedmiotów dotyczących gleboznawstwa i turystyki aktywnej. W ramach działalności popularyzatorskiej przeprowadził blisko 100 prelekcji upowszechniających osiągnięcia naukowe wśród społeczności pozaakademickiej. Obecnie pełni funkcję Prodziekana ds. Studentów Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Przewodniczącego Zarządu Oddziału Toruńskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Nominację na Eduinspiratora otrzymał za opracowanie zestawu narzędzi dydaktycznych - portal z danymi glebowymi, podręcznik do zajęć terenowych, panoramy sferyczne z profilami glebowymi, serię podręczników z katenami glebowymi oraz cykl międzynarodowych warsztatów gleboznawczych. Obecnie przygotowuje aplikację mobilną i portal do nauki klasyfikacji gleb zawierającą elementy grywalności. 

share on twitter share on facebook udostępnij na linkedin send by email print

Related articles

Społeczne spojrzenie na energetyczne wyzwania

Słowa prawdy o rodzinnym biznesie


Kasia Lins z Nagrodą Ciechowskiego

On Nicolaus Copernicus University web pages „cookies” are used. On use of cookies read in Privacy.