Prof. Krzysztof Górski w 2018 r. odwiedził Toruń, spotkał się z władzami miasta i Uniwersytetu. Na zdjęciu z ówczesnym rektorem UMK prof. Andrzejem Tretynem oraz prezydentem Torunia Michałem Zaleskim Nauki ścisłe

Absolwent i Ambasador UMK laureatem Nagrody FNP

Profesor Krzysztof M. Górski, absolwent Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK i Ambasador naszego Uniwersytetu, obecnie związany z Uniwersytetem Warszawskim i NASA, został tegorocznym laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich.

Nagroda została przyznana prof. Górskiemu za opracowanie i wdrożenie metodologii analizy map promieniowania reliktowego, kluczowych dla poznania wczesnych etapów ewolucji Wszechświata. Laureat opracował rewolucyjną metodę formatowania liczbowego i analizy danych astronomicznych z przeglądów całego nieba – HEALPix (Hierarchical Equal Area isoLatitude Pixelization of the Sphere). Jest to wszechstronne, innowacyjne narzędzie do konstrukcji, wizualizacji i analizy map sygnałów astronomicznych rozłożonych na całej sferze niebieskiej, w szczególności mikrofalowej emisji promieniowania tła. Jest ono bardzo często wykorzystywane przez misje kosmiczne i projekty prowadzone z Ziemi. Z algorytmu tego korzystano w wielkoskalowych przeglądach całego nieba, takich jak WMAP, Planck, Fermi LAT, czy Gaia. Badacz stał się ekspertem w dziedzinie matematycznej konstrukcji i analizy map nieba. Artykuł opisujący ten algorytm był cytowany już 3,1 tys. razy, a oparta na nim biblioteka oprogramowania została pobrana przez ok. 60 tys. użytkowników na całym świecie.

Prof. Krzysztof M. Górski jest absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (1980 r.). Karierę naukową i badawczą kontynuował na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskał stopień doktora (1987 r.) i doktora habilitowanego (1997 r.). Tytuł profesora otrzymał w roku 2003. Obecnie pracuje w NASA Jet Propulsion Laboratory, Caltech, w Pasadenie, ale również w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 2019 r. prof. Górski otrzymał tytuł honorowego Ambasadora UMK, przyznawany absolwentom, którzy odnieśli znaczące sukcesy w nauce, kulturze, sztuce, polityce albo działalności gospodarczej i promują Uniwersytet w swojej codziennej działalności.

Pełny biogram prof. Górskiego

Laureatami tegorocznej nagrody FNP w pozostałych obszarach zostali:

Galę wręczenia nagród będzie można śledzić online 2 grudnia od godz. 15:00.

W poprzednich edycjach laureatami wyróżnienia zostali następujący naukowcy związani z UMK: prof.  Aleksander Wolszczan (1992), prof. Maciej Wojtkowski (2012), prof. Krzysztof Pomian (2017) i prof. Andrzej Kossakowski (2019)

Sukces astronomów: siedem nowych kosmicznych maserów

Szybki błysk radiowy z naszej Galaktyki

Radioteleskop RT4 jak nowy