
Akcja "Krwinka" na UMK
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy organizuje akcję honorowego krwiodawstwa. 24 kwietnia w godzinach 9-14 za Aulą UMK przy ul. Gagarina 11 zostanie podstawiony krwiobus, w którym będzie można oddać krew lub osocze.
Krew mogą oddać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które są zdrowe i ważą co najmniej 50 kg. Więcej informacji na temat tego, kto może zostać dawcą, można znaleźć na stronie RCKiK. Oddawanie krwi jest bezpieczne, nie boli i nie uzależnia. Pobieranie trwa ok. 10 minut. Do tego należy doliczyć czas na wypełnienie kwestionariusza i kwalifikację medyczną, co łącznie może zajęć od 40 do 60 minut.
Osobie, która została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi i oddała bezpłatnie krew, przysługuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi i przywileje:
- zwolnienie od pracy i nauki w dniu oddania krwi oraz kolejnym;
- posiłek regeneracyjny (4500 kilokalorii, czyli 9 czekolad);
- ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa;
- karta identyfikacyjna grupy krwi (krewkarta);
- bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych (grupa krwi, morfologia, badania wirusologiczne).
Pełen wykaz przywilejów dla krwiodawców można znaleźć na stronie RCKiK.
Jak przygotować się do oddania krwi? Warto pamiętać, by przed pobraniem zjeść lekki, niskotłuszczowy posiłek i być wypoczętym. W ciągu doby przed wizytą oraz bezpośrednio przed donacją należy wypić po 2 litry płynów (woda, soki). Tego dnia należy unikać nadmiernego wysiłku oraz ograniczyć palenie papierosów. Przy rejestracji w krwiobusie należy okazać dowód osobisty (może być w aplikacji mObywatel) lub paszport.
Osoby, które nie mogą wziąć udziału w akcji "Krwinka", ale mają chęć oddać krew innego dnia, mogą zgłosić się m.in. do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy (ul. ks. R. Markwarta 8) lub terenowego oddziału w Toruniu (ul. Gagarina 212-216). Więcej informacji na plakacie