Do udziału w konkursie zachęcają: Hubert Długołęcki, prezes Fundacji Amicus, prof. Aldona Glińska-Neweś, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym oraz dr Anna Dubownik, koordynatorka ds. społecznej odpowiedzialności uczelni Życie kampusu

Razem dla siebie i innych

Rusza pilotażowa edycja konkursu "Wolontariat pracowniczy UMK". Jego celem jest wsparcie projektów wolontariackich osób pracujących i studiujących na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, realizowanych wspólnie z lokalną społecznością.

Istotą konkursu jest wspieranie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika oraz Fundację Amicus Universitatis Nicolai Copernici osób pracujących i studiujących w realizowaniu ich inicjatyw wolontariackich na rzecz środowiska przyrodniczego oraz osób i instytucji takich jak: stowarzyszenia, fundacje, szkoły, przedszkola, świetlice, kluby osiedlowe, domy dziecka, ośrodki szkolno-wychowawcze, ośrodki adopcyjne, dzienne domy pomocy, hospicja i szpitale.

Do konkursu mogą przystępować wszystkie osoby pracujące, studiujące i doktoranckie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz osoby reprezentujące społeczność lokalną, włączone do programu przez kogoś z UMK. Do dyspozycji trzech najwyżej ocenionych zespołów będzie po 3000 zł na realizację ich autorskich pomysłów.

– Działania podejmowane w ramach "Wolontariatu pracowniczego UMK" pozwolą na wzmocnienie roli naszej uczelni jako aktywnego uczestnika życia społecznego, instytucji otwartej na współpracę z otoczeniem i zaangażowanej społecznie, zgodnie z celem III Strategii UMK na lata 2021-2026 – mówi prof. Wojciech Wysota, pierwszy zastępca rektora UMK, prorektor ds. nauki.

Idea wolontariatu pracowniczego staje się coraz popularniejsza i od lat z powodzeniem funkcjonuje w wielu firmach w kraju i zagranicą.

– Badania Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce pokazują, że zaangażowanie w wolontariat pracowniczy przynosi satysfakcję z niesienia pomocy oraz poczucie wpływu na otoczenie. Osoby, które podjęły się takiego zaangażowania, wskazują też na zdobywania nowych doświadczeń, przydatnych w pracy i w życiu oraz wzrost satysfakcji i poprawę ich dobrostanu. Chcemy zaszczepić ten pomysł na naszej uczelni – zapowiada prof. Aldona Glińska-Neweś, prorektor UMK ds. współpracy z otoczeniem społecznym i gospodarczym.

Pilotażowa edycja konkursu planowana jest w okresie od 15 marca do 30 października 2024 r. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie fundacja.umk.pl/wolontariat-pracowniczy. Pytania należy kierować na adres fundacja@umk.pl.

YUFE w naszym mieście

Artykuł zawiera galerię