Życie kampusu

Zostań gwiazdą społecznego zaangażowania

Wolontariat na rzecz lokalnej społeczności, a może udział w pracach jednej z Poradni Studenckich? Konsorcjum YUFE stwarza wiele możliwości społecznego zaangażowania. To okazja do rozwoju oraz uzyskania międzynarodowego certyfikatu YUFE Civic Star.

YUFE Civic Star to certyfikat potwierdzający zaangażowanie społeczne osoby studiującej i nabycie lub rozwinięcie przez nią przekrojowych kompetencji, m.in. umiejętności pracy w zespole, rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia, aktywnego słuchania, itd.

W roku akademickim 2023/2024Gwiazdkę YUFE można zdobyć, angażując się w następujące aktywności:

Wolontariat YUFE

Oferta wolontariatu skierowana jest do osób studiujących, które chcą pracować na rzecz społeczności lokalnej. Zakres obowiązków jest uzależniony od miejsca realizowania praktyki i może obejmować m.in. pomoc w organizacji wydarzeń kulturalnych (festiwali, koncertów, spotkań z artystami), biznesowych (konferencji, spotkań z przedsiębiorcami), społecznych (festynów, spotkań integracyjnych), edukacyjnych (zajęć interkulturowych) oraz ekologicznych (np. w Ogrodzie Społecznym KOI).

W Toruniu osoby, które zdecydują się na wolontariat YUFE, mają do wyboru:

Wszystkie trzy oferty zakładają fizyczną obecność na miejscu. Nabór jest otwarty do końca kwietnia 2024 r.

Osoby studiujące zainteresowane wolontariatem online mogą zgłosić się do udziału w programach oferowanych przez uczelnie partnerskie YUFE. Aktualna oferta jest dostępna w Wirtualnym Kampusie YUFE (Explore YUFE courses, potem Civic Engagement Activities).

Kolejna możliwość to rola korepetytora w ramach Wirtualnych Kawiarenek Językowych.

Poradnie studenckie YUFE

Poradnie stanowią sieć punktów pomocy dla lokalnej społeczności. Osoby studiujące, pod merytoryczną opieką kadry naukowej, dzielą się zdobytą na uniwersytecie wiedzą i doświadczeniem, odpowiadając na pytania mieszkańców i mieszkanek, służąc bezpłatną poradą i wsparciem merytorycznym. W sieci UMK działa 11 poradni udzielających wsparcia w wielu obszarach, m.in. prawa, zdrowia, psychologii, projektowania murali, logistyki, patentów i własności intelektualnej oraz dydaktyki.

Nabór do studenckich zespołów poradni trwa do 15 listopada 2023:

Wirtualna poradnia dydaktyki i metodyki nauczania wspomaganego nowymi technologiami

Poradnia Weryfikacji Informacji i Profilaktyki Cyberpatologii

Uniwersytecka Poradnia Prawna

Poradnia Logistyki

Poradnia projektowania murali

Studencka Poradnia Medyczna

Studencka Poradnia dla Równości #Inkluzywni

Poradnia Prawa Własności Intelektualnej i Normalizacji

Poradnia Audytu Stron Internetowych

Uniwersytecka Poradnia Profilaktyki i Pomocy SYNERGIA

Poradnia gospodarowania wodą

YUFE Civic Star

Całkowity nakład pracy potrzebny do uzyskania YUFE Civic Star wynosi 50 godzin i obejmuje:

1. Uczestnictwo w szkoleniu online YUFE Civic Engagement Activities Intro Training for Students., które trwa 1,5 godziny i wprowadza w program YUFE Civic Star. Uczestnicy szkolenia dowiedzą się m.in.:

Najbliższe szkolenia YUFE Civic Engagement Activities:

Rejestracja: https://virtualcampus.yufe.eu/link/course/gPwHKBmFeWSGaBGf

Rejestracja: https://virtualcampus.yufe.eu/link/course/KOeBj3cLVzAefxTP;

2. Zrealizowanie aktywności (YUFE Help Desk/Community Volunteering Programme);

3. Pracę nad planem rozwoju osobistego (YUFE Personal Development Plan).

Informacje o pozostałych możliwościach społecznego zaangażowania YUFE dostępna jest na stronie https://virtualcampus.yufe.eu/p/home w zakłądce Civic Engagement Activities.

Osoba do kontaktu: Magdalena Stremplewska, Dział Międzynarodowych  Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej, e-mail magdalena.stremplewska@umk.pl

Więcej o YUFE https://www.umk.pl/yufe/

Zajęcia po europejsku