Alchemia i kamień filozoficzny
Kamień filozoficzny jest tematem najnowszego odcinka "Pogawędnika filozoficznego". Rozmówcą dr. hab. Marcina Zdrenki, prof. UMK jest prof. Radosław Kazibut z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Kamień filozoficzny może być kojarzony ze Świętym Graalem. To centralny obiekt poszukiwań alchemików, substancja, która byłaby odpowiednikiem ludzkiej potrzeby uporządkowania świata w hierarchiczną strukturę. Jego podstawową funkcją miała być zamiana metali nieszlachetnych w złoto lub srebro. Dr hab. Marcin Zdrenka, prof. UMK i prof. Radosław Kazibut szukają korzeni kamienia filozoficznego jednak nie tylko w alchemii, ale także w psychoanalizie oraz współczesnej nauce.
Rozmówcy zwracają również uwagę, że wielki wkład w poznanie tego tajemniczego przedmiotu miał słynny w całej Europie Michał Sędziwoj, autor "Traktatu o kamieniu filozoficznym". Prof. Radosław Kazibut opowiada, że u podstaw pojęcia kamienia filozoficznego tkwiło przekonanie o jedności zasad przyrody - to samo, które przyświeca nauce od samych początków. Historia tej tajemniczej substancji nie jest zatem wcale tak odległa, jak można by sądzić.
Najnowszego odcinka "Pogawędnika filozoficznego" można posłuchać w serwisie Spotify lub na stronie pogawednik_filozoficzny.buzzprout.com.