Aplikacje z potencjałem
Wirtualny Automatyczny System Portierni to zwycięski projekt studencki wyłoniony w finale drugiej edycji Międzywydziałowego Konkursu Projektów Zespołowych. Pomysłodawcami WASP są studentki i studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UMK.
W Międzywydziałowym Konkursie Projektów Zespołowych mogą wziąć udział studenci i studentki studiów pierwszego stopnia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, którzy zrealizowali zajęcia z programowania zespołowego oraz osoby studiujące na studiach pierwszego stopnia na Wydziale Matematyki i Informatyki po ukończeniu kursu pracowni projektów zespołowych. Warunkiem przystąpienia do rywalizacji jest uzyskanie tytułu laureata w wydziałowych konkursach programowania zespołowego (WFAiIS) lub zwycięzcy w konkursie na najlepsze aplikacje (WMiI) w danym roku akademickim.
W tym roku finał odbył się 11 czerwca się w Audytorium im. Aleksandra Jabłońskiego na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Z obu wydziałów zaprezentowano łącznie sześć projektów: Motzart, ShokuAI, Wirtualny Automatyczny System Portierni, Heart Holder, MovieTonight i TonalityWEB.
Komisja wyłoniła laureatów, którymi zostali członkowie zespołu WASP: Laura Chojnowska, Dominik Dziombowski, Aleksandra Górska, Karol Porożyński i Kacper Przybyszewski z Wydziału Matematyki i Informatyki. Studenci stworzyli aplikację mobilną, która usprawnia wypożyczanie kluczy z możliwością sprawdzenia ich dostępności oraz umożliwia przekazywanie kluczy między użytkownikami bez konieczności odnotowania tego w portierni. Aplikację uzupełnia platforma webowa, która zapewnia dodatkowe opcje wspierające administrację, m.in. spersonalizowanie uprawnień dostępu oraz śledzenie historii operacji związanych z kluczami.
Komisja zdecydowała także o przyznaniu dwóch wyróżnień. Pierwsze z nich trafiło do zespołu Motzart w składzie: Kacper Falkiewicz, Mateusz Jachym, Piotr Kowalczyk, Kamil Kucharski i Michał Przysiężny. Studenci Wydziału Matematyki i Informatyki stworzyli aplikację muzyczną wykorzystującą sztuczną inteligencję do generowania unikalnych melodii na podstawie podanych parametrów, np. skali, tonacji i tempa.
Wyróżnienie otrzymał także projekt ShokuAI, którego pomysłodawcami są studenci Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej: Filip Kowalik, Maja Cichowicz, Piotr Grąbczewski i Paulina Lewicka. Wspólnymi siłami stworzyli aplikację dla miłośników gotowania i organizacji zakupów. Pozwala użytkownikom szybko i łatwo generować przepisy kulinarne oraz tworzyć listy zakupów. ShokuAI automatycznie generuje spersonalizowane przepisy na podstawie preferencji użytkownika, jego alergii i ograniczeń dietetycznych.
Dodatkową nagrodę sponsorską przyznano zespołowi z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej za TonalityWEB. Michał Kopczyński, Patryk Stępniak i Rafał Brudziński stworzyli aplikację webową, która umożliwia łatwe wykonywanie transkrypcji. Gotowy tekst jest następnie przetwarzany i analizowany, również przy użyciu technologii LLM. Aplikacja może być wykorzystywana podczas code review, spotkań biznesowych czy do streszczania materiałów z serwisu YouTube.
Dyplomy zostaną wręczone laureatom i wyróżnionym zespołom podczas wydziałowych inauguracji roku akademickiego 2024/2025.
Fundatorami nagród były firmy AIS.PL, EIB, Simplito oraz prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Beata Przyborowska, która objęła również patronat honorowy nad wydarzeniem. Więcej informacji o konkursie