Aleksandra Jagiełło, Michał Meller i Hubert Piątkowski zostali zwycięzcami pierwszej edycji Międzywydziałowego Konkursu Projektów Studenckich Zdjęcie grupowe na którym są jurorzy konkursu oraz autorzy zwycięskiego projektu Nauki ścisłe

Patent na studencki sukces

Studencki zespół "ICY" w składzie: Aleksandra Jagiełło, Michał Meller i Hubert Piątkowski zajął pierwsze miejsce w Międzywydziałowym Konkursie Projektów Studenckich. Tegoroczna edycja była pierwszą, w której zmierzyły się reprezentacje Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Wydziału Matematyki i Informatyki UMK.

W Międzywydziałowym Konkursie Projektów Zespołowych mogą wziąć udział studenci i studentki studiów pierwszego stopnia na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, którzy zrealizowali kurs pracowni programowania zespołowego oraz uczestnicy i uczestniczki studiów pierwszego stopnia na Wydziale Matematyki i Informatyki po zajęciach z programowania zespołowego. Warunkiem przystąpienia do rywalizacji jest uzyskanie tytułu laureata w konkursie programowania zespołowego (WFAiIS) lub zwycięzcy w konkursie na najlepsze aplikacje (WMiI) w danym roku akademickim.

Udział w międzywydziałowym konkursie polega na przygotowaniu projektu, zgłoszenia go oraz przedstawieniu 20-minutowej prezentacji ustnej ocenianej przez komisją. Do pierwszej edycji, która odbyła się 21 czerwca, przystąpiło sześć zespołów. Z Wydziału Matematyki i Informatyki wystartowały trzy projekty: "My New Homie", "Raily Marketplace" i "Miniaturową tablicę informacji pasażerskiej". Kolejne trzy: "Sentakki Project", "Open-navi-cation" i "ICY" przygotowane zostały przez reprezentację Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.

Jury konkursu przyznało główną nagrodę projektowi "ICY" przygotowanemu przez Aleksandrę Jagiełło, Michała Mellera i Huberta Piątkowskiego z WFAiIS. Ich pomysł polegał na stworzeniu narzędzia, które pozwoli osobom słabowidzącym na korzystanie z wielu aplikacji, do których aktualnie mają ograniczony dostęp. – Ogrom treści dostępnych dzisiaj z poziomu ekranu urządzenia mobilnego przywodzi na myśl wielką górę lodową, na której coraz głębszych poziomach możemy znaleźć narzędzia, dzięki którym wiele aspektów naszego życia staje się wygodniejszych niż kiedykolwiek wcześniej – tłumaczą pomysłodawcy aplikacji. – Jednak osoby niedowidzące nie mogą się cieszyć wieloma z tych funkcji przez nieprzystosowane do ich potrzeb oprogramowanie. Taka sytuacja sprawia, że zostają ograniczeni do treści, które stanowią zaledwie wierzchołek tej góry lodowej. Tworząc ICY, chcemy wyjść naprzeciw ich potrzebom i zapewnić narzędzie, które pozwoli im zobaczyć to, co schowane pod taflą i korzystać z tego w przystępny sposób.

Komisja konkursowa przyznała również dwa wyróżnienia. Jedno z nich zdobył zespół w składzie: Kazimierz Daszkiewicz, Kacper Filipiuk, Filip Hejmowski, Bartosz Konkel i Aneta Pietrzak z Wydziału Matematyki i Informatyki. Stworzony przez nich projekt "My New Homie" to aplikacja społecznościowa, która ułatwia szybkie znalezienie dopasowanego pod względem charakteru i preferencji współlokatora. Narzędzie umożliwia precyzyjne wyszukiwanie kandydatów na podstawie filtrów oraz daje możliwość prowadzenia czatu w aplikacji.

Drugie wyróżnienie zostało przyznane zespołowi w składzie: Mikołaj Czurłowski, Damian Maza, Agnieszka Piszcz i Mateusz Różański. Grupę z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej doceniono za "Sentakki Projekt" – aplikację do rezerwacji pralek w toruńskich domach studenckich. Dzięki niej mieszkańcy i mieszkanki akademików mogą w łatwy sposób zarezerwować termin dostępu do pralki oraz zrealizować płatność przy pomocy kilku kliknięć z dowolnego miejsca i o każdej porze.

Więcej informacji

Współorganizatorem konkursu była Fundacja Aleksandra Jabłońskiego. Fundatorami nagród były firmy AIS.PL, EIB, Simplito oraz prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Beata Przyborowska, która objęła również patronat honorowy nad wydarzeniem. Więcej informacji o konkursie

W czołówce młodych konstruktorów

Uroczyste kolokwium u fizyków