W kategorii "nauka, badania naukowe i postęp techniczny" zespół z Collegium Medicum otrzymał nagrodę, a fizycy z UMK odebrali wyróżnienie Grupa laureatów w kategorii "nauka, badania naukowe i postęp techniczny" pozuje do wspólnego zdjęcia z marszałkiem Piotrem Całbeckim i przewodniczącą sejmiku województwa Elżbietą Piniewską Życie kampusu

Z Nagrodami Marszałka

Nagrody i wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w czterech kategoriach trafiły w ręce badaczy i badaczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wśród laureatów znalazły się osoby, które w ciągu ostatniego roku swoimi osiągnięciami przyczyniły się do rozwoju i promocji regionu.

Wśród nagrodzonych w kategorii "edukacja" znalazł się dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, który został doceniony za organizację wydarzeń, konferencji, spotkań i wykładów o charakterze edukacyjnym. W uzasadnieniu napisano, że "w swojej działalności zajmuje się popularyzacją osób ważnych dla najnowszej historii Polski, akcentując ich związki z regionem kujawsko-pomorskim".

Zespół naukowców z Collegium Medicum UMK, w skład którego weszli dr hab. Rafał Butowt, prof. UMK i dr Katarzyna Bilińska, został doceniony za identyfikację komórkowego mechanizmu zaburzeń węchu u pacjentów z COVID-19. Nagrodę przyznano w uznaniu zaangażowania zespołu w badania nad zrozumieniem ważnego problemu zdrowotnego. W uzasadnieniu podkreślono również, że artykuły naukowe dotyczące tych badań opublikowane w latach 2021 i 2022 były najczęściej cytowanymi artykułami polskich naukowców pracujących w Polsce nad COVID-19.

W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał zespół, w skład którego weszli: prof. dr hab. Daniel Lisak, dr hab. Agata Cygan, prof. UMK, dr hab. Piotr Masłowski, prof. UMK, dr hab. Katarzyna Bielska, prof. UMK, dr inż. Dominik Charczun, prof. dr hab. Roman Ciuryło, dr inż. Grzegorz Kowzan, dr Akiko Nishiyama, dr Szymon Wójtewicz oraz dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK. Grupa z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej została doceniona za opracowanie nowej technologii dyspersyjnej spektroskopii kwantowych układów molekularnych.

Dr hab. Michał Białkowski, prof. UMK z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie odebrał nagrodę w kategorii "edukacja"
fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Dr hab. n. med. Józef Mierzwiński, prof. UMK z Wydziału Nauk o Zdrowiu wraz z dr. n. med. Dariuszem Paczkowskim odebrał nagrodę za chirurgiczne leczenie guzów podstawy czaszki. Prof. Mierzwiński jest ordynatorem Oddziału Otolaryngologii, Audiologii i Foniatrii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy. To wyjątkowe miejsce na mapie Polski, ponieważ jako jeden z nielicznych ośrodków specjalizuje się w leczeniu onkologicznym i chirurgicznym guzów głowy i szyi. Dzięki współpracy z dr. Paczkowskim, ordynatorem Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej, możliwe było utworzenie interdyscyplinarnego zespołu neurochirurgiczno-laryngologicznego, który podejmuje się skomplikowanych operacji.

Za skuteczne upowszechnianie kultury fizycznej, pielęgnację i promocję dziedzictwa Mikołaja Kopernika i wychowanie pokoleń sportowców, którzy odnoszą spektakularne sukcesy, wyróżniono Akademicki Związek Sportowy UMK.

Uroczysta gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyła się w czwartek 15 czerwca w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu. Podczas wydarzenia wręczono 21 nagród, 65 wyróżnień i jedno wyróżnienie specjalne.

Lista wszystkich laureatów

Tydzień Różnorodności na UMK