Przy stoiskach popularnonaukowych UMK w okolicy Fontanny Cosmopolis było można m.in. wziąć udział w warsztatach konserwatorskich "Napraw z nami dzieło Kopernika" Życie kampusu

Nowa Hanza z naukowym akcentem

Uniwersytet Mikołaja Kopernika włączył się w organizację wydarzeń 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy, który od 22 do 25 czerwca potrwa w Toruniu. Z tej okazji 24 czerwca przy Fontannie Cosmopolis stanie miasteczko UMK pełne popularnonaukowych atrakcji.

Z wydarzeń przygotowanych przez popularyzatorów z UMK będzie można skorzystać w godz. 10:00-20:00. Co nas czeka?

Szlakiem zmysłów

Wydział Humanistyczny UMK zaproponuje grę terenową "Studia nad zmysłami". Nazwa nawiązuje do eksperymentalnego kierunku studiów, na który będą mogli zapisać się uczestnicy zabawy. Z pomocą wykładowczyń i wykładowców będą mieli okazję rozwinąć wrażliwość wszystkich zmysłów i zdobyć niepowtarzalny indeks. Gra terenowa składa się z czterech punktów z zadaniami umiejscowionymi w Collegium Maius, Dworze Artusa, Pałacu Dąmbskich oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki. Finał gry przewidziano w Collegium Maximum UMK. W grze mogą wziąć udział zarówno grupy zorganizowane, jak i uczestnicy indywidualni po wcześniejszej rejestracji. Zapisy elektroniczne pod adresem promocja@umk.pl rozpoczną się 19 czerwca od godz. 12:00. W zgłoszeniu należy podać imiona i nazwiska uczestników, numer kontaktowy oraz wybranej godziny. Gra odbywa się w turach, start co godzinę: 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00. Zbiórka przy namiocie promocyjnym UMK obok Fontanny Cosmopolis. W tym samym miejscu osoby, które nie zapiszą się elektronicznie, będą mogły zapytać o ewentualną dostępność wolnych miejsc. Na wszystkich uczestników gry czekają symboliczne nagrody.

Naukowe miasteczko

Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK zaprasza do swojego stoiska, w którym zagości wystawa amatorskich konstrukcji robotów mobilnych wykonanych przez studentów kierunku automatyka i robotyka. Odwiedzający będą mogli obejrzeć roboty podążające za linią, roboty klasy sumo i minisumo, taśmociągi, manipulatory, mechatroniczną rękę, interaktywny zegar LED, łazik marsjański i wiele innych projektów.

Przy stoisku Instytutu Medycyny Weterynaryjnej będzie można natomiast dowiedzieć się, jak udzielać pierwszej pomocy przedweterynaryjnej zwierzętom w wypadku złamań, krwotoków, ukąszeń i nie tylko.

Z kolei konserwatorzy z Wydziału Sztuk Pięknych UMK podczas warsztatów "Napraw z nami dzieło Kopernika" podzielą się tajnikami uzupełniania ubytków w papierze. Inspiracją będzie słynne dzieło Mikołaja Kopernika "O Obrotach Sfer Niebieskich".

Archeolodzy z Wydziału Nauk Historycznych UMK zaprezentują "Ludus latrunculorum", "Hnefatafl" i inne starożytne gry planszowe. Uczestnicy będą mogli stanąć w szranki z doświadczonym przeciwnikiem lub pod okiem trenera stoczyć pojedynek z innym, początkującym graczem.

Nowa Hanza

Trzy wieki po tym, gdy Hanza przestała istnieć, postanowiono ją reaktywować, tyle że w zaktualizowanej formie. W roku 1989 miał miejsce pierwszy zjazd Nowej Hanzy w holenderskim Zwolle. Wzięli w nim udział przedstawiciele pięćdziesięciu ośrodków. Podobnie jak w przypadku swojej wielkiej poprzedniczki, Nowa Hanza za główną siedzibę obrała sobie Lubekę. To największe dobrowolne stowarzyszenie na świecie, a w skład organizacji wchodzą przedstawiciele prawie dwustu miast z szesnastu krajów. Nowa Hanza zrzesza: Belgów, Białorusinów, Estończyków, Finów, Francuzów, Holendrów, Islandczyków, Litwinów, Łotyszy, Niemców, Norwegów, Rosjan, Szwedów, Szkotów, Brytyjczyków i oczywiście Polaków. Polska reprezentowana jest przez dwadzieścia trzy miasta: Białogard, Braniewo, Chełmno, Darłowo, Elbląg, Frombork, Gdańsk, Goleniów, Kołobrzeg, Koszalin, Kraków, Kwidzyn, Lębork, Malbork, Olsztyn, Sławno, Słubice, Słupsk, Stargard Szczeciński, Strzelce Opolskie, Szczecin, Toruń oraz Wrocław.

Najważniejszym organem Nowej Hanzy jest Zjazd Miast. W obradach gremium każdy z ośrodków ma jeden głos, a uchwały przyjmowane są większością głosów obecnych przedstawicieli. Głównym celem, jaki stawiają sobie współcześni hanzeaci, jest czerpanie z dorobku dawnego Związku. Mowa tu o idei transgranicznej wspólnoty, dbałości o rozwój miast, budowaniu tożsamości i krzewieniu wartości, które były bliskie nie tylko kupcom sprzed wieków, ale są też drogie współczesnym Europejczykom. Nowa Hanza stawia też na to, co było fundamentem jej poprzedniczki – rozwój handlowy i gospodarczy. Stowarzyszenie wspiera też transfer naukowy i informacyjny. Zajmuje się wymianą tradycji, przejawia szeroką działalność na polu budowy wizerunku i rozpoznawalności Hanzy jako fenomenu, ale też marki, która dodaje walorów współczesnym miastom. Hanzeaci angażują też młodzież, tworząc dla niej pole działania w ramach struktur zwanych Youth Hansa.

Więcej informacji na temat 43. Zjazdu Miast Nowej Hanzy dostępnych jest na stronie: www.hansadays.torun.pl.

•  [fot. Mikołaj Kuras] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Naukowe Miasteczko pełne eksperymentów

Festiwal w pigułce

UMK na Nocy Innowacji