Życie kampusu

Biblioteka przyszłości

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu podpisał umowę z Ex Libris Deutschland na dostawę systemu bibliotecznego Alma wraz z multiwyszukiwarką zasobów tradycyjnych i elektronicznych Primo VE. Rozwiązanie zwiększy dostępność zasobów Biblioteki Uniwersyteckiej, poprawi również widoczność jej zbiorów w Polsce i na świecie.

Alma to nowoczesny system zarządzania biblioteką wpisujący się w rozwiązania klasy Library Services Platform. System został wdrożony już w ponad 1800 instytucjach, 50 konsorcjach i 30 państwach. Wśród podmiotów zagranicznych, które przyjęły Alma, wymienić można m.in. University of Cambridge oraz Harvard University, a w Polsce - Bibliotekę Narodową i Bibliotekę Jagiellońską.

Obecnie Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu rozpoczęła proces wdrażania Alma i Primo VE. Implementacja nowego systemu bibliotecznego zapewni realizację misji Biblioteki na najwyższym światowym poziomie. Wdrażane rozwiązania usprawnią procesy biblioteczne i pracy, umożliwią zintegrowane zarządzanie zasobami cyfrowymi i tradycyjnymi, a także dadzą użytkownikom efektywny dostęp do treści. Ponadto, dzięki współkatalogowaniu z Biblioteką Narodową, dane bibliograficzne Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu będą lepiej widoczne z poziomu wspólnego katalogu Biblioteki Narodowej, Biblioteki Jagiellońskiej oraz innych instytucji, które w przyszłości dołączą do ogólnopolskiej sieci bibliotek i przystąpią do współtworzenia, za narodową książnicą, wspólnego środowiska katalogowego.

Praca w nowym systemie zapewni poprawę dostępności zasobów naukowych dla kadry naukowej oraz studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także lepszą widoczność zbiorów toruńskiej książnicy uniwersyteckiej w Polsce i na świecie. Zakończenie procesu wdrażania nowego systemu bibliotecznego zaplanowane jest na czerwiec przyszłego roku.

Prace realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014–2020 Universitas Copernicana Thoruniensis In Futuro II - modernizacja Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach Zintegrowanego Programu Uczelni / Zadanie nr 11: Biblioteka Uniwersytecka Nowej Generacji.

Naukowcy z UMK wśród najlepszych na świecie

Kolejne stypendia za publikacje

Prestiżowa nagroda dla Wydawnictwa Naukowego UMK