Dzień Pracownika HR to okazja do integracji oraz nawiązania bezpośrednich kontaktów w gronie osób zatrudnionych na UMK Życie kampusu

Bliskie spotkania z HR

Spotkanie przy kawie z władzami Uniwersytetu, sesja relaksacyjna "Odetchnij głęboko w południe", a nawet… konkurs na najlepszy mem o HR – to tylko część atrakcji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Pracowników HR, które na UMK odbyły się 20 (Toruń) i 21 czerwca (Bydgoszcz).

Celem wydarzenia, które odbywało się pod hasłem "HR 4U", było zintegrowanie społeczności akademickiej oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat zakresu działania samodzielnych pracowników ds. zarządzania zasobami ludzkimi w obszarze HR nauczycieli akademickich, pracowników administracji, obsługi, inżynieryjno-technicznych i bibliotekarzy.

Bardzo ważne jest dla nas to, że pracownicy HR działają w porozumieniu, w obu częściach Uniwersytetu. Razem chcemy budować w naszym środowisku przyjazną, otwartą, propracowniczą kulturę organizacyjną – zaznacza dr Tomasz Jędrzejewski, kanclerz UMK.

– Istotnym  elementem działalności HR-ów jest dbanie o rozwój kompetencji miękkich pracowników  – wynika to nie tylko ze Strategii Uniwersytetu, ale również z coraz większej świadomości samych pracowników (m.in. jak ważne są właściwe relacje, komunikacja, radzenie sobie ze stresem czy organizacja czasu pracy) - dodaje kanclerz UMK. – HR-y biorą udział w kluczowych procesach związanych z zarządzaniem Uniwersytetem (nauka, kształcenie, rekrutacja, w tym diagnozowanie potencjału, zatrudnienie, ocena pracownicza) i właśnie przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Pracownika HR należy szczególnie docenić i rozpropagować ich działalność.

Obchody na UMK miały dwie odsłony:

W programie znalazły się:

– Obszar HR jest nadal mało znany, pracownicy nie zawsze wiedzą, z jakimi sprawami mogą się do nas zgłosić, w czym możemy im pomóc i czym się zajmujemy – mówi Urszula Walenczak zajmująca samodzielne stanowisko ds. zarządzania zasobami ludzkimi HR pracowników niebędących nauczycielami akademickimi. – Dlatego przygotowałyśmy ulotki informacyjne, które również opisują nasz zakres działania.  HR 4U oznacza, że jesteśmy dla ludzi i chcemy, aby o tym wiedzieli.

– Ogólnopolski Dzień Pracownika HR ma zintegrować wszystkie osoby, które chcą nawiązać  kontakt lub poznać osobiście innych pracowników, a do tej pory nie miały okazji – dodaje Katarzyna Białowicz, zajmująca samodzielne stanowisko ds. zarządzania zasobami ludzkimi HR nauczycieli akademickich. – Władze Uniwersytetu bardzo entuzjastycznie podeszły do inicjatywy i chętnie przyjęły zaproszenie do udziału w wydarzeniu, z czego bardzo się cieszymy i wierzymy, że będzie to wydarzenie cykliczne, promujące budowanie relacji wśród społeczności akademickiej.

Zespół HR UMK

Katarzyna Białowicz
samodzielne stanowisko ds. zarządzania zasobami ludzkimi
(HR nauczycieli akademickich)
Z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu związana od prawie 30 lat. W 2002 r. uzyskała stopień doktora nauk chemicznych na Wydziale Chemii UMK. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu zarządzania szkołą wyższą oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Pracowała na stanowisku adiunkta w Katedrze Technologii Chemicznej Wydziału Chemii,  natomiast w 2015 r. objęła funkcję kierownika dziekanatu tego wydziału. Obecne stanowisko zajmuje od kwietnia 2023 r. Z wykształcenia chemik, w duszy humanista. Jej celem jest nieustanny rozwój nastawiony na samorealizację, a także motywowanie innych. W swojej pracy stawia na elastyczność i skuteczne rozwiązania.

Anetta Czerska
samodzielne stanowisko ds. zarządzania zasobami ludzkimi CM
(HR pracowników niebędących nauczycielami akademickimi)
Absolwentka Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wiedzę w obszarze ZZL zdobyła poprzez udział w studiach podyplomowych "Kadry i płace w praktyce" w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu oraz studiach podyplomowych z zakresu zarządzania zasobami ludzkim w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Przez lata związana zawodowo z sektorem komercyjnym – najpierw w logistyce, następnie w przemyśle energetycznym oraz branży tworzyw sztucznych. W dziale Human Resources najbardziej interesują ją kwestie związane z badaniem i rozwojem kompetencji pracowników oraz możliwością przeniesienia nowoczesnych technik i narzędzi HR do administracji publicznej.

Urszula Walenczak
samodzielne stanowisko ds. zarządzania zasobami ludzkimi
(HR pracowników niebędących nauczycielami akademickimi)
Z wykształcenia filolożka języka angielskiego. Ukończyła również studia podyplomowe z mentoringu na Uniwersytecie Gdańskim, zarządzanie kadrami kierowniczymi na WNEiZ oraz studia MBA UMK w Toruniu na tym samym wydziale. Od 17 lat związana z UMK w Toruniu,  zatrudniona kolejno na stanowisku referenta, specjalisty, kierownika Biura Rektora i dyrektora. W obszarze HR najbardziej ceni sobie możliwość poznawania ludzi, dopasowywania potencjału ludzkiego do stanowiska pracy. Jej mocne strony to kreatywność, inicjowanie nowych wyzwań, pracowitość i dążenie do harmonii. Ceni sobie niezależność, którą daje jej to stanowisko.

Dorota Zandrowicz
samodzielne stanowisko ds. zarządzania zasobami ludzkimi CM
(HR nauczycieli akademickich)
Absolwentka fizjoterapii Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z Collegium Medicum UMK w Toruniu związana od 2008 roku.
14 lat zajmowała się wspieraniem nauczycieli akademickich w aplikowaniu i realizacji projektów naukowych, pracując w Dziale Nauki i Projektów CM. Obecne stanowisko zajmuje od lutego 2022 roku. Jej celem jest budowanie przyjaznej atmosfery w miejscu pracy, którą uważa za istotną dla rozwoju wszystkich pracowników społeczności akademickiej oraz samego Uniwersytetu.

•  [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Strategia UMK: "Ludzie" z sukcesami

Bezpieczeństwo i równość w akademickiej sieci

Sobota w ogrodzie