W centrum grafiki widnieje charakterystyczne C z logo Coperniconu, do którego sięgają różne rodzaje dłoni postaci fantastycznych Życie kampusu

Czas na Copernicon

W najbliższy weekend Toruń wypełni się miłośnikami gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci. Tegoroczna, jedenasta edycja Coperniconu odbędzie się pod hasłem "Wszyscy jesteśmy fantastyczni". Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jest współorganizatorem wydarzenia.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w Toruniu w 2010 r. Początkowo niewielka, choć już od początku licząca się na arenie ogólnopolskiej impreza, gościła na toruńskiej starówce ponad 4 tys. osób, potwierdzając swoją pozycję jednego z największych festiwali fantastyki w kraju. W ubiegłym roku Copernicon odbył się w cyberprzestrzeni, w aplikacji Gather Town. Tegoroczna edycja będzie odbywała się już stacjonarnie w czterech lokalizacjach: na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK, w Collegium Minus UMK, w Centrum Kultury Dwór Artusa i I Liceum Ogólnokształcącym. Rozpocznie się w piątek i potrwa do niedzieli (16-18 września).

Programowi bogatemu w konkursy, gry i panele dyskusyjne towarzyszą również liczne prelekcje. Wśród występujących nie zabrakło wykładowców i wykładowczyń z UMK:

Jadowitość jest cechą przypisywaną głównie wężom, skorpionom i pająkom. Mniej oczywiste jest, że jadowite mogą być również niektóre ssaki. Przez stulecia ignorowano przypuszczenia, że ssaki mogą wytwarzać jad podobnie jak gady, choć już wcześniej obserwowano pewne objawy występujące po ugryzieniach tych zwierząt. Wszystkie tego typu doniesienia rozpatrywane były jednak w kategoriach zabobonnych wierzeń i przesądów. Pierwsze badania nad jadowitością ssaków podjęte zostały dopiero w latach 50. ubiegłego wieku przez Michalinę Pucek i Olivera Pearsona. Udało się wówczas potwierdzić jadowitość dwóch gatunków rzęsorków, tj. rzęsorka rzeczka i rzęsorka mniejszego. Pół wieku później naukowcy z Japonii potwierdzili, że jadowita jest ryjówka krótkoogonowa. Nasz zespół, jako pierwszy na świecie, określił niedawno skład jadu rzęsorka rzeczka, a w tym roku wykazaliśmy, że jad rzęsorka i ryjówki aksamitnej posiada właściwości hemolityczne. Potwierdziliśmy tym samym przypuszczenia sprzed 400 lat, że ryjówka aksamitna jest jadowita. Ale właściwie po co ryjówkom jad? Gdzie go produkują i w jaki sposób wykorzystują? Czy wszystkie ryjówki są jadowite? Czy jad ryjówki może być groźny dla człowieka? Podczas prelekcji dr Kowalski postara się udzielić odpowiedzi na te i wiele innych nurtujących pytań.

"Czyńcie sobie ziemię poddaną" - ten powszechnie znany biblijny cytat wyznacza i ugruntowuje myślenie antropocentryczne. Jeśli świat, to tylko człowiekowi podporządkowany. Jeżeli rzecz, to funkcjonująca i znacząca przez związek z człowiekiem. Jeśli zwierzę, to przecież – jak pisał z kolei Martin Heidegger – ubogie w świat, bo to człowiek jest kształtującym świat. Czy ten sposób myślenia da się jeszcze utrzymać? I czy czynnik ludzki jest jeszcze wyłącznie ludzki wobec wkraczania do świata nowych bytów, hybrydycznych, niejasnych ontologicznie, tożsamościowo zmieszanych? Czy świat materialny po prostu milczy i mówi jedynie poprzez człowieka? Bruno Latour wprowadził na scenę aktorów nie-ludzkich, przypisując im równorzędne role w relacjach, jakie tworzą rzeczywistość. Człowiek jako byt relacyjny analogicznie do innych bytów, wobec których nie jest już hegemonem? Co dzieje się w zmiennym i wiecznie pulsującym istnieniu świata tu i teraz? Czyńcie sobie ziemię poddaną czy może poddajcie się ziemi? Prelegentka zaprasza do podróży przez świat innych bytów w poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania. I w poszukiwaniu właściwego sposobu mówienia o nich i o świecie.

Podczas wykładu wyjaśnione zostaną podstawowe kwestie terminologiczne związane z przebiegiem polowania na czarownice w Polsce, m.in. czarownica i czarostwo. Omówiona zostanie tzw. próba zimnej wody, potocznie zwana pławieniem, stosowana jako środek dowodzący winy oskarżonej osoby w trakcie polowania w całej Europie. Pokazane zostaną rysunki przedstawiające tę próbę. Poruszona będzie kwestia stosowania tortur, legalnego środka dowodowego w Polsce, aż do 1776 r. Omówiona zostanie również kwestia chronologii, a także powodów, dla których polowanie na "czarownice" miało miejsce na terytorium państwa polsko-litewskiego.

Masowe wykorzystanie paliw kopalnych w ciągu ostatniego wieku spowodowało znaczące zmiany środowiskowe, głównie w wyniku emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia powietrza oraz skażenia gleby i wód. Co więcej, ponieważ rezerwy paliw kopalnych ulegają wyczerpaniu w szybkim tempie, konieczny jest rozwój nowych systemów generowania energii elektrycznej. Jedną z najbardziej obiecujących i ekologicznych strategii do tego celu jest wykorzystanie tzw. biomasy, czyli wszystkiego co produkuje natura. Na tym tle, fotosyntetyzujące jednokomórowe glony i rośliny lądowe są uważane są za jedno z najbardziej obiecujących odnawialnych źródeł energii, ponieważ naturalnie mogą wytworzyć wysokoenergetyczne związki w swoich komórkach. Związki te z kolei możemy bezpośrednio wykorzystać jako paliwo lub przetwarzać je w energię w innej postaci. W trakcie wykładu poznamy między innymi jak komórki roślinne mogą pomóc nam w produkcji energii czy napędzaniu samochodów oraz samolotów, a także odpowiemy na pytanie dlaczego ta droga produkcji energii jest tak ważna dla naszej przyszłości.

Pełny program wydarzenia można znaleźć na stronie organizatorów: https://copernicon.pl/.

Polowanie na mity

Małe "bestie" polskich łąk