Deszcz nagród dla UMK
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wyraźnie zaznaczył swoją pozycję w regionie. Podczas Forum Inteligentnego Rozwoju naukowcom, spółkom i samej Uczelni zostało przyznanych wiele nagród.
Forum Inteligentnego Rozwoju to wydarzenie naukowo-technologiczne, poświęcone upowszechnianiu nowatorskich badań naukowych i innowacyjnych technologii, które mają dużą szansę na sukces rynkowy i polepszenie standardu i bezpieczeństwa naszego życia już teraz lub w ciągu najbliższych lat. Daje ono szansę na nawiązanie współpracy środowiska naukowego i biznesowego, co skutkuje komercjalizacją wynalazków. Tegorocznej imprezie, która odbyła się 26-29 września w Toruniu, towarzyszyły dwa wydarzenia: Regionalne Forum Innowacji i Forum Przedsiębiorczości Akademickiej.
Podczas gali Forum Inteligentnego Rozwoju Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał Polską Nagrodę Inteligentnego Rozwoju 2021 w kategorii "Uczelnia przyszłości". Wyróżnienie od sześciu lat jest przyznawane innowatorom i inwestorom, osobom i organizacjom, których sposób działania wpływa na zrównoważony rozwój gospodarki i życia społecznego. Uniwersytet Mikołaja Kopernika został laureatem tegorocznej nagrody za wspieranie i rozwijanie potencjału polskiej nauki, kształtowanie postaw proinnowacyjnych wśród społeczności akademickiej oraz pozytywne podejście do upowszechniania dotychczasowych wyników przedsięwzięć wśród całego społeczeństwa.
Wydarzeniu towarzyszyła również kolejna edycja konkursu "Innowator UMK". Nagrodę specjalną JM Rektora UMK otrzymał w nim zespół z Katedry Genetyki Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych UMK za rozwiązanie pod nazwą: "Innowacyjny (eco)materiał do zastosowania w rolnictwie".
Podczas gali nastąpiło także wręczenie nagród dla Liderów Innowacji Pomorza i Kujaw. Jak co roku do udziału w konkursie zaproszone zostały jednostki naukowe i zespoły badawcze oraz małe i średnie firmy i przedsiębiorstwa akademickie. Wśród zasłużonych zespołów badawczych znalazły się:
- Zespół Syntezy, Badania i Modelowania Nowych Materiałów Katedry Chemii Materiałów, Adsorpcji i Katalizy z Wydziału Chemii UMK za rozwiązanie pod nazwą: "Innowacyjna metoda otrzymywania grafenu zawierającego azot, siarkę lub bor z wykorzystaniem promieniowania gamma";
- Katedra Chemii Fizycznej i Fizykochemii Polimerów z Wydziału Chemii UMK za rozwiązanie pod nazwą: "Z natury do inżynierii materiałowej – biomimetyczne materiały separacyjne".
Wyróżnienie w kategorii "Przedsiębiorstwo akademickie" otrzymała spółka celowa UMK w Toruniu: Akademickie Centrum Badań AKAMED Sp. z o. o. za rozwiązanie pod nazwą: "Nigrosom 1 w nieinwazyjnym badaniu MR jako nowy biomarker choroby Parkinsona (PD)". W imieniu spółki nagrodę odebrała dr n. med. Aleksandra Wypych, prezes zarządu spółki.
AKAMED realizuje usługę polegającą na obiektywnym wczesnym rozpoznawaniu choroby Parkinsona (PD) dzięki nieinwazyjnemu badaniu MR, podczas którego identyfikowany jest nowy biomarker choroby Parkinsona (PD) - Nigrosom 1. W wyniku badań, klient otrzymuje obraz wysokorozdzielczej wolumetrii mózgowia oraz nigrosomu 1, w interpretacji neurodegeneracji na poziomie tkankowym. Jest to autorska niszowa usługa opracowana na podstawie badań naukowych i została wprowadzona do oferty usług spółki.