Sukces na wagę grafenu
Interdyscyplinarny zespół chemików z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu został wyróżniony w corocznym konkursie "Eureka! DGP" za innowacyjną metodę otrzymywania trójwymiarowych róż grafenowych. To kolejny sukces naukowców pracujących nad grafenem.
Zgłoszony przez zespół z UMK wynalazek "3D róże grafenowe" autorstwa dr. Piotra Kamedulskiego, mgr. Wojciecha Zielińskiego i prof. dr. hab. Jerzego P. Łukaszewicza zdobył jedno z trzech wyróżnień w konkursie i został wybrany spośród 24 nominowanych, a 35 zgłoszonych do konkursu wynalazków. Partnerami konkursu "Eureka! DGP - Odkrywamy Polskie Wynalazki" są: Polska Akademia Nauk, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Urząd Patentowy RP i Polpharma.
Przedmiotem wynalazku naukowców z UMK jest bezolejowa i bezlaserowa metoda otrzymywania róż grafenowych z wykorzystaniem wodnych zawiesin powszechnie dostępnego grafitu. Proponowany materiał może pozwolić na udoskonalenie procesu generowania energii elektrycznej w superkondensatorach, ogniwach paliwowych czy ogniwach fotowoltaicznych i stanowi rozwiązanie wielu problemów, z którymi obecnie zmaga się technologia energetyczna, zwłaszcza z magazynowaniem energii elektrycznej. Wysokie przewodnictwo grafenu, zarówno cieplne jak i elektryczne, może spowodować, że w przyszłości materiał ten zastąpi krzem w elektronice, co umożliwi dalszą miniaturyzację sprzętu elektronicznego.
Wyróżnienie w konkursie "Dziennika Gazety Prawnej" jest kolejnym sukcesem toruńskich naukowców. Pracujący nad grafenem badacze zdobyli już cztery złote i jeden srebrny medal oraz nagrodę specjalną na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, dwa wyróżnienia w konkursach Student-Wynalazca 2020 i Moja Firma – Mój Startup im. prof. Stefana Mellera 2020 i dyplom od Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego RP.