Dni otwartych drzwi
Konkursy z nagrodami, warsztaty szycia chirurgicznego i koncert poezji duńskiej – to tylko niektóre atrakcje dni otwartych przygotowanych przez trzy toruńskie wydziały oraz Collegium Medicum. Dla młodzieży to okazja, by o studiowaniu na UMK dowiedzieć się z pierwszej ręki.
Wydział Humanistyczny zaprasza przyszłych studentów i studentki na dzień otwarty pod hasłem "Kopernik też był humanistą". 12 kwietnia w godzinach 10:00-15:00 będzie można zwiedzić zakamarki Collegium Maius i posłuchać wykładów z zakresu filologii, które wygłoszą dr hab. Danuta Kowalewska, prof. UMK, dr hab. Marzenna Cyzman-Eid, prof. UMK i dr hab. Michał Głuszkowski, prof. UMK. Ponadto do dyspozycji gości będą także przedstawiciele kół naukowych, którzy opowiedzą o tym, czym się zajmują oraz przedstawiciele Biura Karier i programów YUFE i Erasmus+. Nie zabraknie również minikonkursów z atrakcyjnymi nagrodami, a dla szkolnych grup organizatorzy przewidują pamiątkowe gadżety. Zgłoszenia chętnych osób lub grup są przyjmowane przez formularz rejestracyjny. Bieżące informacje można śledzić w wydarzeniu na Facebooku. Na stronie Wydziału Humanistycznego jest dostępny szczegółowy program wydarzenia.
16 i 17 kwietnia 2024 r. na Wydziale Nauk Historycznych odbędą się Dni Nordyckie połączone z dniami otwartymi. Będzie to okazja do spotkania naukowców i autorów, którzy poświęcili swoje życie badaniu tajemnic Północy i nauce języków skandynawskich. Organizatorzy przygotowali fascynujące wykłady, warsztaty i wystawy. Na wszystkie aktywności zapraszają eksperci z dziedziny historii, wojskoznawstwa, archeologii, archiwistyki i zarządzania dokumentacją oraz studiów skandynawsko-bałtyckich. Gościem honorowym wydarzenia pod hasłem "Kierunek Skandynawia" będzie Hannes Heimisson – Ambasador Islandii w Polsce.
Przewidziano również prawdziwą ucztę dla zmysłów – koncert poezji duńskiej "Chwile Szczęścia". To niepowtarzalna okazja, by wysłuchać pierwszego polskiego wykonania Alfabetu Svenda Nielsena do poezji Inger Christenen w przekładzie Bogusławy Sochańskiej na fortepian (Mariana Veretylnyk), skrzypce (Sebastian Kamiński) i głos męski (Paweł Kaźmierczak). W drugiej części koncertu rozbrzmi muzyka fortepianowa profesor Christiny Bjørkøe z Konserwatorium Muzycznego w Odense oraz wierszami Nielsa Hava.
Na zajęcia przygotowane z okazji Dni Nordyckich obowiązują zapisy. Więcej informacji oraz program wydarzenia można znaleźć na stronie Wydziału Nauk Historycznych.
Młodzież zainteresowana kierunkami medycznymi będzie mogła odwiedzić wydziały Collegium Medicum UMK 25 kwietnia od godz. 10:00. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, m.in. pokaz ratownictwa medycznego, wykład dr. Marka Jurgowiaka pt. "Mózg a dopalacze" i warsztat szycia chirurgicznego. Będzie to również okazja do spotkania ze studentami i studentkami działającymi w kołach naukowych oraz osobami pracującymi na wydziałach. Organizacje studenckie opowiedzą o swoich działaniach, a Biuro Karier pomoże w doborze przedmiotów, które warto wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem medycznej kariery. Uczennice i uczniowie będą mogli również obejrzeć Centrum Symulacji Medycznych i przespacerować się między ziołami w Ogrodzie Roślin Leczniczych.
Na wszystkie wydarzenia w ramach akcji "Otwarte CM" obowiązują zapisy. Indywidualne lub grupowe zgłoszenia są przyjmowane na adres otwarte@cm.umk.pl. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Collegium Medicum UMK.
Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej dzień otwarty odbędzie się 27 kwietnia. Między 10:00 a 15:00 uczennice i uczniowie szkół ponadpodstawowych będą mieli okazję odwiedzić Instytut Fizyki przy ul. Grudziądzkiej 5, gdzie zapoznają się z ofertą dydaktyczną, zwiedzą laboratoria naukowe i zapoznają się z działalnością studentek i studentów w kołach naukowych. Będzie to także okazja do wysłuchania wykładu prof. Jacka Karwowskiego "O naturze promieniowania, czyli o ani-falach, ani-cząstkach i o niezwykłych z tego wnioskach".
Organizatorzy przygotowali również wizytę w Centrum Nauk Technicznych przy ul. Wileńskiej 7. Tam goście - oprócz zapoznania się z ofertą dydaktyczną i studencką działalnością w kołach naukowych - będą mieli okazję zwiedzić pracownie automatyki i robotyki i przejść szybki kurs programowania robotów. Ponadto wykład pt. "Sztuczna inteligencja w automatyce" wygłosi prof. Tomasz Tarczewski. Na uczniów liceów i techników czeka również wyjątkowa rywalizacja w szachy o puchar dziekana WFAiIS. Do zawodów może przystąpić każdy chętny uczeń szkoły ponadpodstawowej, bez względu na poziom gry. Regulamin II Turnieju Szachowego można znaleźć tutaj. Każdy zawodnik lub zawodniczka, którzy chcą przystąpić do rywalizacji, muszą wysłać swoje zgłoszenie internetowe lub napisać wiadomość na adres kontakt@innovahub.pl.