Życie kampusu

Doktorat honoris causa dla prof. Hanny Suchockiej

Tytuł doktora honoris causa UMK odebrała podczas inauguracji roku akademickiego 2021/2022 prof. Hanna Suchocka, prawniczka, nauczycielka akademicka, pierwsza kobieta-premier w historii Polski.

Profesor Hanna Suchocka (rocznik 1946) studiowała prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1968-1972, w r. 1975 obroniła tam doktorat, a w 2015 r. uzyskała habilitację. Od 2015 r. jest prof. UAM. W latach 2015-2018 kierowała Katedrą Prawa Konstytucyjnego macierzystej uczelni. Od 1990 do 2013 r. pracowała na stanowisku adiunkta w Instytucie Nauk Prawnych PAN w Poznaniu. W 1986 r. odbyła staż naukowy w Instytucie Maxa Plancka w Heildelbergu w Niemczech, a w 1995 pracowała jako visiting professor na Uniwersytecie Georgetown w USA. W latach 1988-1992 wykładała na Wydziale Prawa KUL w Lublinie. Była także wykładowcą w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. W 1990 r. związała się naukowo z Centrum Praw Człowieka Instytutu Państwa i Prawa PAN w Poznaniu. Dorobek publikacyjny Hanny Suchockiej jest liczny i różnorodny. Obejmuje ponad 200 publikacji, także w języku niemieckim, francuskim, angielskim i włoskim. Publikowała w najbardziej prestiżowych czasopismach krajowych i zagranicznych. Zawsze skupiała liczne grono konstytucjonalistów z różnych ośrodków naukowych i pokoleń; inspirowała przedsięwzięcia badawcze, które stanowią znaczący wkład w rozwój polskiego i porównawczego prawa konstytucyjnego. Twórczość naukowa Hanny Suchockiej obejmuje dziewięć istotnych wątków: 1) standardy uchwalania konstytucji 2) podstawy aksjologiczne konstytucji 3) zasady ustrojowe konstytucji 4) prawa i wolność człowieka 5) ustrój organów państwa 6) konstytucje krajowe (narodowe) a konstytucja europejska 7) transformacja ustrojowa oraz jej aspekty społeczne i polityczne 8) instytucjonalna struktura Europy i wzajemne relacje między instytucjami europejskimi 9) aspekty ustrojowe Stolicy Apostolskiej. Profesor Suchocka współpracowała z czołowymi instytucjami ustrojowymi RP i z Radą Europy. Wielokrotnie była posłem na Sejm RP, od 1991 r. pracuje w  prestiżowej Komisji Rady Europy "Demokracja przez Prawo" (tzw. Komisja Wenecka). Była też członkinią delegacji polskiej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Czterokrotnie została wyróżniona tytułem doktora honoris causa; w 1995 r. przez Uniwersytet Oklahoma w USA, w 2005 r. przez Akademię Teologiczną w Krakowie, w 2011 r. przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w 2012 r. przez Instytut Jana Pawła II przy Uniwersytecie Laterańskim w Watykanie. 10 lipca 1992 r. – jako pierwsza kobieta w historii Polski – została prezesem Rady Ministrów RP. W rządzie Jerzego Buzka była ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. W 1999 r. była także kandydatką na stanowisko sekretarza generalnego Rady Europy. W 2001 r. została ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej, a 2002 także ambasadorem przy Suwerennym Zakonie Maltańskim. Obie misje zakończyła w czerwcu 2013 r. Papież Franciszek 22 marca 2014 r. powołał ją do powstałej wówczas papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, której celem jest m.in. walka z pedofilią w Kościele katolickim. Profesor Hanna Suchocka od wielu lat aktywnie współpracuje z UMK, zwłaszcza z Wydziałem Prawa i Administracji oraz Wydziałem Teologicznym. Za swoją działalność była odznaczana i wyróżniona prestiżowymi orderami i nagrodami;  m.in. Damą Orderu Orła Białego (2014), Wielkim Krzyżem Orderu Piusa IX (2004), Komandorią Legii Honorowej Republiki Francuskiej (2016), Złotym Medalem Fundacji im. Jeana Monneta w Lozannie – za działalność na rzecz integracji europejskiej i praw człowieka  (1992), Międzynarodową Nagrodą im. Św. Wojciecha na rzecz Pokoju, Wolności i Współpracy w Europie (2015), honorowym obywatelstwem Grodziska Wielkopolskiego (1997) oraz Miasta Poznania (2012).

Inauguracja roku akademickiego

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Ukraińskie honory dla Profesora

Z kolejnym doktoratem honoris causa