125 osób otrzymało promocję doktorską w Collegium Medicum Zdjęcie doktorek i doktorów, którzy mają dłonie uniesione do przysięgi. Doktorzy mają na sobie czarne togi i birety Nauki przyrodnicze

Doktorzy CM z dyplomami

Rady Dyscyplin Naukowych Collegium Medicum w ciągu ostatniego roku nadały stopień naukowy doktora 125 osobom. Uroczystość promocji doktorskiej odbyła się 15 maja w sali koncertowej Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

– Dyplom, który za chwilę odbierzecie, jest symbolem Waszego przyjęcia do grona ludzi nauki – napisał w liście do nowo promowanych doktorów JM Rektor UMK prof. dr hab. Andrzej Sokala, gratulując im wytrwałości w dążeniu do celu. – Jest dowodem Waszej gotowości do podejmowania naukowych wyznań samodzielnie, bez opieki promotora. Nie znaczy to, że Wasi starsi koledzy nie zapewnią Wam wsparcia. Uprawianie nauki to niekończąca się wymiana wiedzy i doświadczeń. W każdej chwili możecie liczyć na nasze rady i pomoc - zapewniał w swoim liście do nowych doktorów Rektor UMK.

Słowa uznania i życzenia dalszych sukcesów młodym doktorom złożyli również prorektor ds. nauki prof. dr hab. Wojciech Wysota, prorektor ds. Collegium Medicum prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska oraz dziekani Wydziałów Collegium Medicum.

Uniwersyteckie promocje doktorskie charakteryzuje bardzo uroczysta oprawa
fot. Mariusz Kowalikowski

Tradycyjnym punktem uroczystości było ślubowanie złożone przez młodych naukowców. Wydarzeniu towarzyszył wykład pt. "Ludwik Rydygier - chirurg, patriota, patron", który wygłosił prof. dr hab. Arkadiusz Jawień z Wydziału Lekarskiego CM UMK. Dodatkowo tego dnia prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prof. Arkadiusz Jawień oraz prof. Stefan Kruszewski odebrali z rąk wojewody Mikołaja Bogdanowicza medal za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego.

O uroczystą oprawę promocji doktorskiej zadbał m.in. Chór Collegium Medicum, który obok hymnu państwowego, w kluczowych momentach ceremonii wykonał Gaudeamus Igitur oraz Gaude Mater Polonia, a na zakończenie w minirecitalu - trzy utwory: Ave Maria (opr. Mariusz Kramarz), Blue skies (opr. Alan Woods) i Con el vito (opr. Emil Fabrez).

Więcej informacji oraz galerię zdjęć można znaleźć na stronie Collegium Medicum UMK.

Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu kształci ok. 5 tys. studentów na 16 kierunkach i trzech wydziałach: Lekarskim, Farmaceutycznym i Nauk o Zdrowiu. Łącznie Akademię Medyczną i Collegium Medicum ukończyło 26 897 studentów i studentek, a stopnie naukowe nadano 1604 doktorom oraz 221 doktorom habilitowanym.

Złoty debiut naukowy

Najlepsi w wiosennej edycji LEK-u