Prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska (druga od lewej) odebrała statuetkę "Złoty OTIS" podczas gali w Hotelu Polonia Palace w Warszawie Grupa osób na scenie podczas odbierania nagrody Złoty Otis w kategorii "Debiuty Naukowe". Wśród nich jest prof. Marta Pokrywczyńska Nauki przyrodnicze

Złoty debiut naukowy

Prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska z Wydziału Lekarskiego CM UMK została laureatką Nagrody Zaufania "Złoty OTIS". Uroczysta gala wręczenia wyróżnień odbyła się 25 kwietnia w Warszawie.

Nagroda Zaufania "Złoty OTIS" przyznawana jest od 2004 roku dla wybitnych lekarzy, farmaceutów, dziennikarzy i organizacji pacjenckich oraz firm farmaceutycznych. Nagrodzone osoby i organizacje mogą poszczycić się nie tylko osiągnięciami w poprawie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, ale również zaufaniem pacjentów. Misją organizatorów jest dostrzeżenie i wsparcie tych obszarów systemu ochrony zdrowia, które nie są dostatecznie docenione.

O przyznaniu nagrody decyduje kapituła złożona z 64 ekspertów i ekspertek, co zapewnia obecność specjalistów z każdej dziedziny medycyny oraz z farmacji i diagnostyki laboratoryjnej. Prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska została doceniona w kategorii "Debiuty naukowe".

Prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska jest absolwentką kierunku biotechnologia na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum UMK. Pracę doktorską pt. "Rola mezenchymalnych komórek macierzystych w remodelingu rekonstruowanej ściany pęcherza moczowego szczura" wykonała w Zakładzie Inżynierii Tkankowej CM UMK pod kierunkiem prof. Tomasza Drewy i obroniła w 2011 r. W 2018 r. uchwałą Rady Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk medycznych za cykl prac pn. "Rekonstrukcja pęcherza moczowego technikami inżynierii tkankowej, badania eksperymentalne".

W latach 2005-2007 pracowała jako technik, następnie jako asystent (2007-2011) i adiunkt (2012-2015) w Zakładzie Inżynierii Tkankowej CM UMK. Od 2015 r. pełni funkcję kierownika Zakładu Medycyny Regeneracyjnej, a od 2017 Zakładu Medycyny Regeneracyjnej, Banku Komórek i Tkanek na Wydziale Lekarskim CM UMK. Odbyła liczne staże naukowe w ośrodkach akademickich na całym świecie, m.in. w Interdyscyplinary Stem Cell Institute, USA (2016), Diabetes Research Institute, USA (2006 i 2016), Institut Klinické a Experimentální Mediany, Czechy (2008) oraz Universite Catholique de Louvain, Belgia (2005). Była kierownikiem grantów MNiSW (Iuventus Plus), NCN (Sonata), NCBiR (Lider) oraz liderem Zespołu w grancie NCBR (Strategmed).

Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień: trzykrotnie pierwszej nagrody Polskiego Towarzystwa Urologicznego (2010, 2012, 2016), pierwszej nagrody Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (2010), dwukrotnie wyróżnień za najlepsze prace kongresu Europejskiego Towarzystwa Urologicznego (2011, 2017), trzykrotnie  Nagrody Zespołowej Rektora UMK (2010, 2012, 2014), Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie Nauka, Badania Naukowe i Postęp Techniczny (2016). Stypendystka Ministra Zdrowia (2006), Prezydenta Miasta Bydgoszczy (2015) oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2018-2021).

Zainteresowania naukowe prof. dr hab. Marty Pokrywczyńskiej skupiają się na konstrukcji pęcherza moczowego z wykorzystaniem technik inżynierii tkankowej, w tym poszukiwaniu optymalnych biomateriałów i źródeł komórek do regeneracji rekonstruowanego pęcherza moczowego oraz badaniu molekularnych i komórkowych podstaw mechanizmu regeneracji. Nadrzędnym celem prowadzonych badań jest wprowadzenie wytworzonych technikami inżynierii tkankowej produktów leczniczych terapii zaawansowanej do praktyki klinicznej w urologii.

Wszczep szyty na miarę

Miliony na badania