Doskonałość potwierdzona certyfikatem
Utworzony przy Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK FinTech Copernicus Hub otrzymał "Pieczęć doskonałości" w konkursie Komisji Europejskiej.
Certyfikat "Seal of Excellence" włącza toruński zespół w sieć ogólnoeuropejskiego kompleksu European Digital Innovation Hubs (EDIH) z dostępem do jej zasobów. Udział w tej międzynarodowej strukturze otwiera możliwości finansowania z licznych źródeł wspierających rozwój innowacji cyfrowych w Europie. Kierownikiem projektu jest dr hab. Michał Polasik, prof. UMK z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, zaś w pracach zespołu przygotowawczego udział brali eksperci i ekspertki z dziedziny FinTech: Wojciech Śniadkowski, Piotr Józefiak, Marlena Agacińska, Dominik Sadłakowski.
FinTech Copernicus Hub to koncepcja rozwoju silnego ośrodka gromadzącego wiedzę i kompetencje w zakresie technologii cyfrowych w finansach (FinTech) oraz rozpowszechniania tej wiedzy w środowisku przedsiębiorstw w oparciu o zdobyte doświadczenie i partnerstwo z najważniejszymi ośrodkami wiedzy w kraju. Celem projektu jest tworzenie profesjonalnej sieci partnerstw, która łączy przedsiębiorców ze ekspertami, organizacjami i instytucjami na świecie, która przyczyni się do rozwoju i promocji wykorzystania Fin-Tech w rozwoju gospodarki Polski.
Główne działania FTCH koncentrują się na popularyzacji wiedzy i dostarczeniu umiejętności zarówno przedsiębiorcom, jak i twórcom technologii ICT oraz kształcenie w zakresie problematyki finansów i zastosowań nowych technologii informatycznych w usprawnianiu procesów transakcyjnych przedsiębiorstw. Dzięki takim działaniom przedsiębiorcy mają szansę dowiedzieć się więcej m.in. o zbieraniu, przetwarzaniu i transferze dużej ilości danych, elektronicznej weryfikacji tożsamości i inteligentnej automatyzacji oraz wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
Obecne partnerstwo bazuje na potencjale Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - uczelni badawczej (IDUB), specjalistycznej wiedzy i doświadczeniu Centrum Gospodarki i Finansów Cyfrowych UMK (CGiFC), które prowadzi międzynarodowe badania nad FinTech. Do konsorcjum należą: FinTech Poland, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Exea Data Center, Technology for Mobile, Startova.pl. Partnerami konsorcjum są: Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A, Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, DLK Legal Korus, Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz VOBACOM sp. z o.o.