Dyplom ministra za wynalazek
Dyplom za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją wynalazków na Międzynarodowych Targach Wynalazczości 2020 roku otrzymała Katedra Fizjoterapii Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK. Projekt dr hab. Emilii Mikołajewskiej, prof. UMK doceniło Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Naukowcy z Katedry Fizjoterapii zaprezentowali projekt pod nazwą "Zestaw diagnostyczny chwytów podstawowych w terapii ręki wraz z nakładkami dla chwytów grafomotorycznych optymalnych".
- Chwyt grafomotoryczny nieoptymalny to chwyt, jakim posługuje się podczas trzymania długopisu większość dorosłego społeczeństwa, czyli opuszki kciuka i palca wskazującego ułożone są po przeciwnych stronach długopisu, a palec trzeci pod długopisem. Ta specyfika ułożenia palców przy długim czasie pisania i wzmożonym nacisku może powodować nieprzyjemne konsekwencje pod postacią znanej większości, mówiąc kolokwialnie "rynienki" na palcu trzecim. To daje dyskomfort, ból, a w przypadku dzieci niechęć do pisania. Rozwiązaniem jest chwyt optymalny, w którym również palec trzeci opuszką trzyma długopis nie chowając się pod nim. Eliminujemy w ten sposób zagrożenie bólem i męczliwość ręki. Na rynku brakuje nakładek chwytu optymalnego, stąd konieczność uzupełnienia tej luki. - mówi prof. Mikołajewska.
Jest to już 26. nagroda przyznana naukowcom z Katedry Fizjoterapii WNoZ CM UMK. Podkreśla ona nie tylko naukowe i technologiczne możliwości Wydziału Nauk o Zdrowiu w rozwoju nowoczesnej personalizowanej diagnostyki, terapii i opieki, ale również wkład Collegium Medicum i całego UMK w rozwój naukowy, społeczny i gospodarczy naszego regionu i kraju, co jest dostrzegane i oceniane
bardzo pozytywnie jako wypełnianie kulturotwórczej misji uniwersytetu.
Targi INTARG mają charakter międzynarodowy i interdyscyplinarny, prezentują rozwiązania z rozmaitych dziedzin - od medycyny i zdrowia, bezpieczeństwa i IT, po rozwiązania dla różnych gałęzi przemysłu, a także dla życia codziennego. Hasło przewodnie targów brzmi: "Innowacje motorem gospodarki". Ostatnia edycja zgromadziła blisko 100 wystawców prezentujących ponad 300 wynalazków i innowacji z 20 krajów z całego świata. Głównym patronem honorowym i partnerem targów jest Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Głównym patronem międzynarodowym jest Światowa Organizacja Własności Intelektualnej WIPO.