Dzień pozytywnych doświadczeń
Blisko 2 tys. osób zainteresowanych studiowaniem na naszej uczelni wzięło udział w pierwszym Dniu na UMK – wyjątkowych drzwiach otwartych, zorganizowanych przez Dział Promocji i Komunikacji wspólnie z wszystkimi wydziałami i innymi jednostkami Uniwersytetu.
Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz, ale także Płock, Słupsk, Lębork, a nawet Sosnowiec – to tylko część miejsc, z których na Dzień na UMK przyjechała młodzież zainteresowana studiowaniem na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Impreza pod hasłem "Stąd trafisz wszędzie" odbyła się 6 marca w Auli UMK.
Na każdym z kilkunastu stanowisk przygotowanych przez wydziały kandydaci i kandydatki na studia mogli z pierwszej ręki zasięgnąć informacji na temat oferty edukacyjnej UMK, zasad rekrutacji na poszczególne kierunki, a także dodatkowych aktywności, które w trakcie studiów pozwalają nie tylko pogłębiać wiedzę, ale także rozwijać zainteresowania i pasje.
Niewątpliwym atutem wydarzenia była możliwość bezpośredniego kontaktu młodzieży z osobami, które już studiują lub realizują na UMK swoją karierę naukową, i mogą podzielić się swoimi doświadczeniami oraz służyć radą tym, którzy stawiają pierwsze kroki na uczelni.
Osoby zainteresowane szczegółowym przebiegiem procesu rekrutacji, jego zasadami i harmonogramem, mogły natomiast skorzystać ze wsparcia w punktach informacyjnych Działu Rekrutacji i Spraw Studenckich oraz Działu Promocji i Komunikacji.
Licealiści, którzy nadal wahają się w kwestii wyboru swojej przyszłej ścieżki edukacyjnej i profesji, mogli skorzystać z pomocy doradców zawodowych z Biura Karier UMK, którzy w Strefie kariery i rozwoju zachęcali do wypełnienia testu predyspozycji zawodowych. Już odpowiedź na kilka pytań pozwala zidentyfikować wiodące kompetencje, a krótka rozmowa z doradcą pomaga wskazać najlepsze możliwości rozwoju. W tej strefie – w rozmowie z zespołem Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej – można było również zapoznać się z ofertą programów międzynarodowych, które są realizowane na UMK: Erasmus+ i YUFE (Young Universities for the Future of Europe).
Zafascynowanych tym, jak tworzy się naukę i jakie znaczenie dla społeczeństwa mogą mieć wyniki badań naukowych, zaprosiliśmy do Strefy innowacji i sukcesów. Przy poszczególnych stoiskach można było m.in. przebadać swój węch za pomocą innowacyjnego urządzenia Olfactor, opracowanego przez prof. Agnieszkę Hamerlińską z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych; zapoznać się z działaniem nowatorskich, wielokrotnie nagradzanych biopreparatów do degradacji plastiku, które rozwija zespół prof. Grażyny Dąbrowskiej z wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, a także zobaczyć w akcji podwodnego robota z sondą do badań jakości wody jezior – autorskim wynalazkiem dr. Marcina Nowaka z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Stanowisko prezentujące niezwykłe możliwości robotów mobilnych przygotowali natomiast przedstawiciele Technicznego Koła Naukowego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej z dr. inż. Rafałem Szczepańskim na czele.
Przyszli studenci i studentki mieli także szansę poznać i przetestować narzędzia, które w swojej codziennej pracy wykorzystują uniwersyteckie media: UMK TV oraz Radio Sfera. Była to okazja do spróbowania swoich sił w tworzeniu materiałów multimedialnych i eksperymentowania m.in. z green boxem.
Długa kolejka zainteresowanych ustawiła się również do Strefy atrakcji, gdzie można było zdobyć atrakcyjne gadżety w quizie wiedzy na temat UMK, wziąć udział w turnieju gry logicznej Skato lub uwolnić swoją kreatywność na płótnie. Dla potrzebujących chwili oddechu przygotowano Strefę relaksu, a dla nauczycieli i opiekunów – Strefę belfra. Oprócz wymiany doświadczeń i nawiązania cennych kontaktów, rozmawiano m.in. o inicjatywach UMK w zakresie popularyzowania nauki.
O kondycję fizyczną naszych gości zadbało Uniwersyteckie Centrum Sportowe, które na ten dzień dla wszystkich chętnych przygotowało możliwość treningu i wyścigi na ergometrach i rowerach Air-Bike, a także konkurs podnoszenia hantli jedną ręką.
Wszystkich, którzy nie mogli być tego dnia w Auli UMK, organizatorzy powitali w Strefie wirtualnej na platformie Gather.Town, gdzie za pomocą milionów pikseli został odwzorowany uniwersytecki kampus.
Uzupełnieniem Dnia na UMK były liczne wydarzenia: wykłady, warsztaty, spotkania, gry i konkursy, które dodatkowo w swoich siedzibach zorganizowała część wydziałów.