Nauki przyrodnicze

Dzień w świecie śniegu i lodu

Opowieści z zimnych krain i wykłady o zmianach, jakie zachodzą współcześnie w świecie lodu na dalekiej północy, będą mieli okazję usłyszeć wszyscy, którzy przyjdą świętować tegoroczny Dzień Polarny wspólnie z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Spotkanie odbędzie się 18 marca w Auli UMK.

Dzień Polarny to odbywające się cyklicznie spotkanie popularnonaukowe poświęcone badaniom i wyprawom podbiegunowym. Celem wydarzenia organizowanego przez Centrum Badań Polarnych UMK jest zwrócenie uwagi na zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie oraz sposób, w jaki oddziałują na życie ludzi, którzy żyją tysiące kilometrów dalej.

W programie zaplanowano trzy krótkie wykłady. O 11:15 Krystyna Kozioł opowie o tym, co może się uwalniać z topniejącego arktycznego lodu, który – jako że nie jest czysty i pozbawiony życia – kryje w sobie wiele tajemnic. O 12:15 na wykład "Kierunek: Arktyka, czyli niewesołe doniesienia z arktycznych plaż" zaprasza Barbara Jóźwiak. Podczas spotkania słuchacze dowiedzą się, jak w dobie plastiku wyglądają plaże Spitsbergenu oraz co można zrobić, by wybrzeża Arktyki oczyścić z nieprzebranych ilości śmieci. Dzień Polarny zamknie wykład Dagmary Bożek o tym, że polarnikami mogą zostać nie tylko mężczyźni. Wiadomo, że historia polskich badań polarnych liczy sobie przeszło sto lat, a pierwsza polska stacja badawcza w tych rejonach powstała niemal 70 lat temu. Kiedy w tej historii pojawiły się kobiety? Prelekcja będzie połączona z pokazem filmu "Polarniczki".

Wydarzenie, cyklicznie organizowane na UMK, kierowane jest przede wszystkim do młodzieży ze szkół średnich i osób studiujących

Imprezie towarzyszy konkurs fotograficzny "Świat śniegu i lodu". Udział mogą wziąć uczniowie i studenci, którzy do 11 marca prześlą maksymalnie trzy fotografie związane z szeroko rozumianym krajobrazem zimowym. Laureaci zostaną wyłonieni przez jury w kategoriach: Nagroda Główna, Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Nagroda Dyrektora Centrum Badań Polarnych. Więcej informacji na stronie https://dzienpolarny.umk.pl/pages/Konkurs/. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone podczas Dnia Polarnego.

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są wszyscy chętni, a przede wszystkim uczniowie szkół średnich oraz osoby studiujące. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja – można zapisywać się indywidualnie, a w przypadku grup szkolnych miejsca rezerwuje opiekun grupy. Termin zgłoszeń mija 15 marca lub gdy nastąpi wyczerpanie limitu miejsc.

Więcej informacji można znaleźć na stronie https://dzienpolarny.umk.pl/.

•  [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Stacja polarna w międzynarodowej sieci

Dzień na UMK

Oceń Portal UMK