Zajęcia poprowadzi dr Alicja Bartnicka z Wydziału Nauk Historycznych UMK Na zdjęciu znajduje się młoda kobieta trzymająca ręce w kieszeniach spodni - dr Alicja Bartnicka Humanistyka i sztuka

Edukacja o Holocauście

Oferta wykładów ogólnouniwersyteckich wzbogaciła się o sześć kursów dotyczących Holocaustu. Zajęcia są finansowane z grantu University Partnership Program in Holocaust Studies. Poprowadzi je dr Alicja Bartnicka z Wydziału Nauk Historycznych UMK.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał grant University Partnership Program in Holocaust Studies. Środki przyznane przez organizację Claims Conference. The Conference on Jewish Material Claims Against Germany z Nowego Jorku przeznaczone są na prowadzenie kursów o Holocauście przez okres jednego roku, z możliwością przedłużenia programu o kolejne trzy lata.

UMK był jedną z trzech placówek akademickich, które otrzymały grant w tegorocznej edycji tego konkursu. Dzięki finansowaniu do oferty wykładów ogólnouniwersyteckich na rok 2022/2023 zostały dodane następujące zajęcia:

Semestr zimowy 2022/2023:

1. Wprowadzenie do historii Holocaustu
  2. Zagłada Żydów podczas II wojny światowej
  3. Źródła do historii Holocaustu

Semestr letni 2022/2023

1. Świat po Holocauście
  2. Obraz Holocaustu w literaturze i filmie
  3. Holocaust – miejsca pamięci i instytucje badawcze

Zajęcia będą odbywały się na Wydziale Nauk Historycznych UMK (Collegium Humanisticum, ul. Bojarskiego 1), a poprowadzi je dr Alicja Bartnicka z tej jednostki.

Zdjęcie bramy Obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
UMK otrzymał grant University Partnership Program in Holocaust Studies. Środki zostały przyznane przez organizację Claims Conference. The Conference on Jewish Material Claims Against Germany z Nowego Jorku il. Nadesłane

Zakres tematyczny proponowanych kursów został opracowany z myślą o studentach różnych kierunków i różnych etapów studiów. Podejmowana problematyka powinna zatem zainteresować zarówno osoby zaczynające studia licencjackie, kontynuujące naukę na studiach magisterskich, jak i kształcące się w szkołach doktorskich. Rozpiętość tematyczna pozwoli zdobyć wiedzę dotyczącą wydarzeń, które doprowadziły do zbrodni Holocaustu oraz przebiegu masowej eksterminacji Żydów podczas II wojny światowej. Wśród poruszanych na zajęciach tematów znajdą się także takie zagadnienia jak rozliczenia zbrodniarzy wojennych oraz emigracja Żydów z Europy po wojnie, co oznacza, że chronologicznie kursy wykraczają poza okres międzywojenny i II wojnę światową. Oprócz tego studenci zapoznają się z szeregiem źródeł historycznych wykorzystywanych w badaniach nad Holocaustem, co może być przydatne w trakcie pisania własnych prac zaliczeniowych. Osoby zainteresowane twórczością literacką lub kinem mogą zwrócić uwagę na konwersatorium, w ramach którego omówione i poddane analizie zostaną wątki holocaustowe zawarte w utworach literackich i filmowych.

Rejestracja na zajęcia ogólnouniwersyteckie w semestrze zimowym 2022/2023 w systemie USOS: https://usosweb.umk.pl/kontroler.php?_action=news/rejestracje/rejJednostki&jed_org_kod=0000000000 rozpoczęła się 21 września 2022 r. Chętni będą mogli zapisać się na zajęcia w języku polskim i w angielskim do 10 października 2022 r. do godz. 23:59. Z pełną ofertą zajęć ogólnouniwersyteckich w języku polskim i angielskim można zapoznać się na stronie https://www.umk.pl/studenci/zajecia-ogolnouniwersyteckie/.

Zajęcia skrojone dla Ciebie!

Innowacyjni z YUFE

Wirtualnie o zrównoważonym rozwoju