Ekspercki głos z UMK
Prof. dr hab. Daniela Szymańska z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMK została powołana w skład dziesięcioosobowego ministerialnego zespołu do spraw opracowania założeń do utworzenia bazy czasopism naukowych. Gremium rozpoczęło prace 6 listopada.
Zadaniem zespołu jest wsparcie ministra nauki w opracowaniu założeń do utworzenia bazy czasopism naukowych – zajmie się m.in. analizą istniejących rozwiązań w zakresie tworzenia i funkcjonowania tego typu baz, a na tej podstawie opracuje narzędzia, które zwiększą rozpoznawalność polskich czasopism naukowych. Zespół będzie pracował do końca 2024 roku, a finałem działań będzie przedstawienie ministrowi nauki sprawozdania zawierającego rekomendacje i założenia nowej bazy.
Prof. dr hab. Daniela Szymańska – w 1976 roku ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1983 roku uzyskała stopień naukowy doktora. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 1992 roku, a w roku 2009 – tytuł naukowy profesora.Od 1975 roku do chwili obecnej związana jest zawodowo z UMK, z Wydziałem Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Równolegle z pracą w macierzystym wydziale w latach 1992-1994 pracowała także w Uniwersytecie Szczecińskim, pomagając w powstaniu geografii społeczno-ekonomicznej na Wydziale Nauk Przyrodniczych. W latach 1995–1998 była także zatrudniona w charakterze głównego specjalisty w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego w Toruniu. W latach 1996–1999 była prodziekanem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UMK w Toruniu, W kadencji 2012–2016 była wybrana do Senatu UMK. Wypromowała 10 doktorów, z których pięcioro jest doktorami habilitowanymi (w tym jeden w 2023 roku uzyskał tytuł profesora). Wypromowała 374 magistrów (w tym 33 magistrów socjologii).
Prof. Daniela Szymańska naukowo interesuje się sprawami społeczno-demograficznymi w skali krajowej i międzynarodowej. Zajmują ją zagadnienia związane z miastami i urbanizacją. Specjalizuje się w badaniach procesów i struktur osadnictwa miejskiego, zrównoważonego i zintegrowanego rozwoju miast i regionów (w tym smart cities, ekorozwoju i zielonej gospodarki). Jest autorką i współautorką wielu książek i artykułów wydanych w prestiżowych krajowych i zagranicznych czasopismach naukowych. Jest członkiem Komitetu Nauk Geograficznych PAN, członkiem Komitetu Nauk Demograficznych PAN, Rady Naukowej Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk, członkiem Rządowej Rady Ludnościowej. Prof. Szymańska jest także redaktorem wysoko pozycjonowanego w bazie Scopus czasopisma "Bulletin of Geography. Socio-economics Series". Odbyła liczne staże naukowe na uniwersytetach krajowych i zagranicznych.