W kwartyku Q1 znalazły się dwa periodyki z UMK: "Logic and Logical Philosophy" oraz "Scientia et Fides". Kampus UMK z lotu ptaka Życie kampusu

Wpływowe czasopisma z UMK

20 czerwca została opublikowana lista Journal Citation Reports, coroczne zestawienie czasopism naukowych przygotowane przez Clarivate Analytics. Wśród najczęściej cytowanych periodyków znalazło się osiem tytułów z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Journal Citation Reports (JCR) dostarcza informacji o czasopismach akademickich i pozwala zweryfikować, które z nich mają największy wpływ na świat nauki. W tym roku wzięto pod uwagę 21 848 tytułów ze 113 krajów na świecie i sklasyfikowano je w 254 kategoriach badawczych. JCR pomaga także zrozumieć kluczowe trendy wpływu cytowań na strategię wydawniczą.

W notowaniach dla każdej kategorii zwraca się przede wszystkim uwagę na Journal Impact Factor (JIF) i Journal Citation Indicator (JCI). Pierwszy z nich to współczynnik ilorazu liczby cytowań i liczby opublikowanych w danym roku artykułów. Drugi pełni funkcję uzupełniającą w stosunku do JIF i pomaga ocenić wydajność czasopisma. Zainteresowani oceną prestiżu czasopisma sprawdzają także, do jakiego kwartylu zostało przypisane. Najwyższy kwartyl (Q1) obejmuje jedną czwartą periodyków z najwyższym wskaźnikiem Impact Factor w danej kategorii. Jedno czasopismo może należeć zostać sklasyfikowane w kilku kategoriach, a w każdej z nich może występować w innym kwartylu.

Wśród najbardziej wpływowych czasopism na świecie (takich, które znalazły się w Q1), znalazły się dwa periodyki z UMK: "Logic and Logical Philosophy" oraz "Scientia et Fides".

Na liście Journal Citation Reports znalazły się następujące czasopisma związane z UMK:

Medal dla wybitnego matematyka

Artykuł zawiera galerię

Na czele Towarzystwa Logiki

Toruńskie trendy w światowej logice

Razem przeciwko kryzysowi