Dr hab. Tomasz Jarmużek, prof. UMK będzie pełnił funkcję prezesa PTLiFN do 2025 roku Zdjęcie portretowe prof. Tomasza Jarmużka Nauki społeczne

Na czele Towarzystwa Logiki

Dr hab. Tomasz Jarmużek, prof. UMK z Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych został wybrany na stanowisko prezesa Polskiego Towarzystwa Logiki i Filozofii Nauki. Nominacja jest wyrazem uznania dla dynamicznie rozwijającej się logiki na toruńskim uniwersytecie oraz jej historycznego dziedzictwa.

Decyzję o wyborze prof. Jarmużka na stanowisko prezesa PTLiFN poparli uczeni podczas walnego zgromadzenia. W pełnieniu funkcji zastąpił prof. dr. hab. Cezarego Cieślińskiego z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas spotkania zarządu ustalono również plany działania na najbliższy czas. Istotnym punktem będzie utworzenie dwóch nowych kategorii Nagrody Naukowej im. Jana Łukasiewicza, flagowego konkursu na najlepsze monografie organizowanego przez Towarzystwo. Planowane jest dodanie kategorii pracy doktorskiej i magisterskiej.

Chcielibyśmy dać możliwość prezentacji szerszej publiczności dobrych prac poświęconych logice, które zostały przygotowane przez osoby w początkujących stadiach rozwoju naukowego. Chcemy również, jako Towarzystwo, zaangażować się w promocję nauczania logiki w szkołach i na studiach. Temu służą debaty, które organizujemy – podkreślił prof. Tomasz Jarmużek.

Ważnym celem Towarzystwa jest organizacja Polish Logic Congress. Ideą jest stworzenie kongresu, który – choć wywodziłby się z Polski i nawiązywałby do polskiej tradycji logiki – jednocześnie byłby otwarty dla całego środowiska logicznego na świecie. W planach, oprócz organizacji wydarzenia o dużym zasięgu i prestiżu, jest również powstanie wysoko punktowanego wydawnictwa.

Podczas ostatniego posiedzenia zarządu do grona dołączyło dwóch naukowców z Katedry Logiki WFiNS: dr Mateusz Klonowski, który został sekretarzem oraz ks. dr Michał Oleksowicz, który objął funkcję skarbnika. Przystąpienie do Towarzystwa wymagało rekomendacji dwóch innych jego członków.

Prof. Jarmużek będzie pełnił funkcję prezesa PTLiFN do 2025 roku.

Polskie Towarzystwo Logiki i Filozofii Nauki jest organem skupiającym ekspertów tych dyscyplin. Jego zadaniem jest wspieranie badań naukowych, popularyzacji i dydaktyki z zakresu logiki, filozofii nauki oraz w aspekcie stosowania logiki w matematyce, informatyce, lingwistyce i filozofii. Podejmowane przez członków Towarzystwa działania mają na celu integrację środowiska, dlatego często mają zasięg międzynarodowy.

PTLiFN stanowi kontynuację działalności Polskiego Towarzystwa Logicznego, założonego 22 kwietnia 1936 roku z inicjatywy Jana Łukasiewicza i Alfreda Tarskiego. Jego celem było uprawianie oraz krzewienie logiki i jej historii, co wiązało się z rozkwitem tej dyscypliny w Polsce międzywojennej.

Szlakiem dwunastu miast

Na czele Rady UG

Wykład Jabłońskiego o nowych terapiach w okulistyce

Radość z naukowych awansów