Szlakiem dwunastu miast
W podróż po ważnych dla Polski obiektach usytuowanych w światowych metropoliach zabierze nas wystawa Tytusa Brzozowskiego "12 miast", którą od 22 lutego będzie można oglądać w Bibliotece Uniwersyteckiej. Ekspozycja jest efektem współpracy artysty z Instytutem Polonika.
Cykl malarski Tytusa Brzozowskiego, architekta i akwarelisty, prezentuje 12 miast z różnych części świata, w których odnaleźć można materialne ślady obecności Polaków. Na prezentowanych obrazach będzie można zobaczyć m.in. Pałac Kinskich w Wiedniu, rzeźbę "Centurione I" Igora Mitoraja w Londynie, świątynie Wilna i Lwowa czy Teatr Dramatyczny Kote Mardżaniszwili w Tbilisi.
Ekspozycja, na którą zaprasza Biblioteka Uniwersytecka, to efekt współpracy artysty z Instytutem Polonika. Jako inspiracja do jego powstania posłużyła Brzozowskiemu koncepcja zwężającej się ku podstawie spiralnej rotundy Franka Lloyda Wrighta, którą amerykański architekt zastosował w projekcie Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Cykl akwarel wieńczy trzynasty obraz będący kolażem elementów zaczerpniętych z pozostałych 12 prac.
Tworzenie tej serii było dla mnie bardzo ważną podróżą – mówi Tytus Brzozowski. – Uwielbiam poznawać miasta, ich atmosferę i niepowtarzalny charakter. Odkrywanie polskich wątków dostarczyło mi mnóstwa satysfakcji. Zależało mi, aby pomysł na każdy obraz zawierał charakter danego miasta harmonijnie spleciony z ważnymi dla Polaków obiektami. Szukałem wrażenia, jakie dane miejsce może w nas wywoływać, a poruszałem się w gamie odczuć od zachwytu nad wielkomiejską skalą po zdziwienie czy nostalgię - dodaje.
Architektura, sztuka i historia w połączeniu z kunsztem artysty tworzą barwną opowieść, która jest też swego rodzaju łamigłówką. Prace Tytusa Brzozowskiego mogą zaskoczyć również niebywałą precyzją i estetyką.
Wystawa odwiedziła już kilka miast w Polsce na świecie. Do tej pory prezentowana była m.in. w Muzeum im. Bolesława Biegasa w Warszawie, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce, w Muzeum Historycznym Skierniewic, w Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, w Centrum Dialogu Kultur w Węgrowie, a dzięki dofinansowaniu z Programu MKiDN "Kultura inspirująca" również w Muzeum Polskim w Chicago, w Muzeum Polskim w Raperswilu, w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie i w Ratuszu w Wilnie.
Wystawa Brzozowskiego jest trzecią ekspozycją w Bibliotece Uniwersyteckiej przygotowywaną wspólnie z Instytutem Polonika. Pierwsza upamiętniała sylwetki polskich architektów – twórców około 90 budynków w Charkowie z przełomu XIX i XX wieku. Druga wystawa dotyczyła sylwetek i herbów wybranych reprezentantów polsko-litewskiej studenckiej elity intelektualnej z czasów Rzeczpospolitej Obojga Narodów na Uniwersyteckie w Padwie.
Wernisaż odbędzie się 22 lutego 2024 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej (ul. Gagarina 13) o godz. 13:00, a podczas wydarzenia zostanie zaprezentowany również krótki film ukazujący kulisy pracy artysty nad akwarelami. Obrazy będą prezentowane do 25 marca. Na platformie Google Arts&Culture dostępna jest również specjalna wirtualna wersja wystawy.
Tytus Brzozowski jest absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Studiował i praktykował w Finlandii, gdzie poszukiwał surowego nordyckiego wzornictwa i sztuki. Środowisko architektów uhonorowało artystę medalem Bene Merentibus w uznaniu jego zasług dla rozwoju architektury polskiej poprzez jej propagowanie w Polsce i na świecie w oryginalnych formach malarskich. Prace artysty wykorzystywane są przez Polską Organizację Turystyczną do promocji turystyki w Polsce m.in. na Międzynarodowych Targach Turystycznych World Travel Market w Londynie. Obrazy akwarelisty wystawiano również podczas Sezonu Kultury Polskiej w Ningbo oraz Chengdu Europe Culture Season w Chinach, jego wystawy odbyły się również m.in. w Chicago i szwajcarskim Rapperswilu. Akwarele Brzozowskiego wykorzystano przy produkcji filmu "Po apokalipsie" zrealizowanego przez Dom Spotkań z Historią. Artysta jest autorem wielkoformatowej książki obrazkowej "Miastonauci" przedstawiającej podróż po magicznym świecie składającym się z najważniejszych elementów polskich miast.