Profesor Thomas Bartsch z Uniwersytetu w Giessen (Niemcy) odebrał nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie analizy nieliniowej oraz metod topologicznych i wariacyjnych Prof. Thomas Bartsch pozuje z medalem im. Schaudera. Za nim widać dużo roślinności Nauki ścisłe

Medal dla wybitnego matematyka

Uniwersyteckie Centrum Badań Nieliniowych oraz Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przyznały Medal im. J. P. Schaudera prof. Thomasowi Bartschowi z Uniwersytetu w Giessen. Uroczyste wręczenie wyróżnienia odbyło się 18 czerwca w trakcie VIII Sympozjum Analizy Nieliniowej.

Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera działające przy UMK nagrodę matematyczną w formie Medalu im. J. P. Schaudera przyznaje nie częściej niż co dwa lata za osiągnięcia naukowe i wkład w analizę nieliniową oraz jej zastosowania. Laureat jest wybierany spośród kandydatów zgłaszanych przez członków Rady Naukowej Centrum lub inne osoby o ugruntowanym autorytecie naukowym. Dotychczas nagrodzeni medalami zostali: prof. Jean Mawhin (2012 r.), prof. Paul Rabinowitz (2014 r.), prof. Edward Norman Dancer (2017) oraz prof. Susanna Terracini (2020).

Tegoroczny laureat – profesor Thomas Bartsch z Uniwersytetu w Giessen (Niemcy) odebrał nagrodę za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie analizy nieliniowej oraz metod topologicznych i wariacyjnych. Jury doceniło w szczególności zastosowania topologii algebraicznej i koniunkcyjnej, indeks Conleya i teorię punktów krytycznych w problemach wariacyjnych oraz Dirichletowskie problemy brzegowe w równaniach różniczkowych cząstkowych. Prof. Thomas Bartsch jest autorem lub współautorem ponad stu artykułów naukowych opublikowanych w czołowych czasopismach matematycznych, kilku monograficznych artykułów przeglądowych opublikowanych jako rozdziały w książkach oraz licznych publikacji w materiałach konferencyjnych. Jest również autorem jednej książki.

Prof. Thomas Bartsch odebrał Medal im. J. P. Schaudera za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie analizy nieliniowej oraz metod topologicznych i wariacyjnych. Na zdjęciu z prof. Susanną Terracini, laureatką Medalu z 2020 r.

Podczas uroczystości, która odbyła się 18 czerwca 2024 r., zostały przyznane również wyróżnienia w konkursie o nagrodę im. J. P. Schaudera dla młodych matematyków. Głównym laureatem został dr Bartosz Bieganowski (UW, UMK) za osiągnięcia w badaniach metod wariacyjnych i ich zastosowań do semiliniowych równań różniczkowych cząstkowych, które zostały opublikowane w serii pięciu prac w latach 2018-2022. Z powodu bardzo wysokiego poziomu zgłoszeń przyznane zostały również dwa równorzędne wyróżnienia – dr. Wojciechowi Górnemu (University of Vienna) i dr. Jakubowi Skrzeczkowskiemu (Oxford University).

Uroczystości wręczania Medalu Schaudera i wyróżnień dla młodych matematyków towarzyszą VIII Sympozjum Analizy Nieliniowej, które odbywa się od 17 do 21 czerwca na Wydziale Matematyki i Informatyki UMK. W wydarzeniu bierze udział ponad 170 osób z Polski i zagranicy. Ważnym punktem sympozjum będzie także specjalna sesja naukowa poświęcona prof. Wojciechowi Kryszewskiemu z Politechniki Łódzkiej, uznanemu specjaliście w zakresie metod topologicznych w analizie nieliniowej. Prof. Kryszewski był wieloletnim pracownikiem Wydziału Matematyki i Informatyki, zasłużonym dla Centrum Badań Nieliniowych i wydawanego na UMK czasopisma Topological Methods in Nonlinear Analysis. Wydarzenie zaplanowano na 20 czerwca.

Program Sympozjum

Centrum Badań Nieliniowych im. J. P. Schaudera to jednostka założona w 1991 roku przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego misją jest wspieranie matematycznych badań naukowych w zakresie analizy nieliniowej oraz inicjowanie kontaktów naukowych między różnymi ośrodkami w kraju i za granicą.

•  [fot. Andrzej Romański] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Z medalami w garści