Ekspert od sztucznej inteligencji
Do grona honorowych członków stowarzyszenia International Artificial Intelligence Indrustry Alliance dołączył prof. dr hab. Włodzisław Duch z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. To trzecie międzynarodowe towarzystwo w obszarze sztucznej inteligencji, które wybrało prof. Ducha na członka.
Stowarzyszenie, którego członkiem został prof. Duch, zostało utworzone w 2023 r. w Hongkongu przez grupę czołowych specjalistów w zakresie m.in. informatyki, sztucznej inteligencji, inteligencji obliczeniowej i nauk o danych. Misją AIIA jest propagowanie rozwoju AI na świecie oraz promowanie innowacyjnych zastosowań sztucznej inteligencji w różnych branżach, również w sektorach przemysłowych i biznesowych. Dzięki połączonym siłom przemysłu i środowiska akademickiego oraz wykorzystywaniu wyników rzetelnych badań naukowych AIIA chce stać się ważną siłą napędową dla rozwoju sztucznej inteligencji na całym świecie.
Prof. Włodzisław Duch jest fizykiem, informatykiem i kognitywistą. Jego zainteresowania badawcze początkowo dotyczyły metod obliczeniowych mechaniki kwantowej, fizyki komputerowej, podstaw fizyki i interpretacji mechaniki kwantowej. Od końca lat 80. zainteresowania prof. Ducha przesunęły się w stronę teorii i zastosowań sieci neuronowych, uczenia maszynowego, metod sztucznej inteligencji, modelowania funkcji mózgu i technologii neurokognitywnych.
Prof. Duch był członkiem i założycielem Polskiego Towarzystwa Sieci Neuronowych (1995), a następnie Towarzystwa Sztucznej Inteligencji (2010). Od końca lat 90. angażował się w tworzenie kognitywistyki w Polsce, był współzałożycielem pierwszego czasopisma w tej dziedzinie i Polskiego Towarzystwa Kognitywistycznego (2001). Przez dwie kadencje był Prezydentem European Neural Network Society (2006-2011), a w 2013 r. został wybrany na członka honorowego (Fellow) International Neural Network Society (INNS) oraz członka Komisji Układów Złożonych Polskiej Akademii Umiejętności. Od 2013 r. kieruje Laboratorium Neurokognitywnym w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii UMK, a od 2020 r. – zespołem Neuroinformatics and Artificial Intelligence, części University Centre of Excellence Dynamic, Mathematical Analysis and Artificial Inteligence. W 2012 r. objął stanowisko prorektora ds. badań naukowych i informatyzacji na UMK, a w latach 2014-2015 pełnił funkcję podsekretarza stanu (wiceministra) w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Więcej informacji