Trzydniowy konwent zgromadzi fanów fantastyki z całej Polski Dwie osoby w cospleyowych strojach stoją na ulicy Szerokiej na toruńskiej starówce Życie kampusu

Fantastyczny "Copernicon"

"Wkrocz do multiwersum" to hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu Gier i Fantastyki "Copernicon", który odbędzie się 20-22 września. Goście konwentu będą mieli okazję wziąć udział m.in. w panelach dyskusyjnych, wykładach, warsztatach i sesjach RPG i LARP. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Festiwal Gier i Fantastyki "Copernicon" to jeden z największych polskich konwentów tego rodzaju. Organizowany jest w Toruniu w idei "od fanów dla fanów". Co roku przyciąga miłośników literatury fantasy, science-fiction, komiksu oraz gier planszowych, karcianych i komputerowych. Dla uczestników wydarzenia to okazja, by poznać twórców swoich ulubionych książek i gier. W tym roku do Torunia przyjadą m.in. pisarz Radek Rak, twórca komiksowy Paweł Jaroński i dyrektor narracji komiksu i animacji w CD PROJEKT RED Bartosz Sztybor. Lista wszystkich gości jest dostępna na stronie Festiwalu.

Tegoroczny "Copernicon" odbędzie się w randze "Polconu". Oznacza to, że przejmie punkty programu towarzyszące "Polconowi", który początkowo działał jako samodzielna impreza, a obecnie użycza swojej marki lokalnym konwentom. "Polcon" zadebiutował w 1985 roku i jest imprezą objazdową – co roku odbywa się w innym mieście i jest organizowany przez inny lokalny klub fantastyki.

fot. Karol Zamorski

Swój udział w wydarzeniu zapowiedzieli m.in. reprezentanci Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Jednym z gości wydarzenia będzie prof. dr hab. Maciej Wróblewski z Wydziału Humanistycznego, który wygłosi prelekcję o tym "Co i jak warto zobaczyć na Atlantydzie? O uroku podróży w jedną stronę". W programie konwentu znalazło się także m.in. wystąpienie dr Aldony Kobus i dr. hab. Pawła Bohuszewicza, prof. UMK, którzy opowiedzą o fenomenie kulturowym serialu "1670" oraz prelekcja dr. hab. Krzysztofa Abriszewskiego, prof. UMK pt. "Diuna i filozofia". UMK będzie mieć swoich przedstawicieli również w bloku konferencyjnym "CoperniConf", skupiającym studentów, doktorantów i doświadczonych naukowców, których praca badawcza bądź zainteresowania zahaczają o popkulturowe i fantastycznonaukowe zagadnienia.

Oprócz paneli dyskusyjnych czy prelekcji prowadzonych przez gości specjalnych oraz innych konwentowiczów na uczestników czekać będzie strefa gier planszowych i elektronicznych oraz strefa wystawców, na której staną stoiska z książkami, komiksami, grami i innymi unikalnymi artykułami. Podczas Festiwalu zostanie również wręczona Nagroda Literacka Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla dla najlepszej powieści i najlepszego opowiadania wydanego w roku poprzednim. Laureatów wyłoni głosowanie uczestników konwentu, a wyniki zostaną ogłoszone podczas uroczystej gali.

Program Coperniconu

Większość konwentowych wydarzeń odbywać się będzie w Collegium Minus UMK ("Harmonijka", ul. Fosa Staromiejska 1a), Collegium Maius UMK (ul. Fosa Staromiejska 3) oraz w siedzibie Wydziału Matematyki i Informatyki UMK (ul. Chopina 12/18).

Organizatorem "Coperniconu" jest Stowarzyszenie Miłośników Gier i Fantastyki “Thorn".

Wszystko o studiowaniu na Salonie Maturzystów

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Uniwersytet społecznie zaangażowany

Kotłownia w kolorowej odsłonie