Wśród zgłoszonych inicjatyw dominują te o charakterze edukacyjnym i popularyzujące naukę, takie jak warsztaty, kursy i wykłady otwarte Życie kampusu

Uniwersytet społecznie zaangażowany

62 praktyki, w tym wydarzenia popularyzujące naukę, imprezy sportowe i akcje profilaktyczne, zgłoszono w badaniu zaangażowania społecznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pozwoliło to m.in. na ocenę wsparcia instytucjonalnego dla tego typu aktywności i opracowanie rekomendacji.

Celem badania prowadzonego w ramach projektu YUFE były zidentyfikowanie i analiza działań, które osoby związane z UMK podejmują we współpracy z lokalną społecznością lub na jej rzecz. Ważna była również ocena zasięgu, formy i rodzaju podejmowanych praktyk oraz zwiększenie ich widoczności na naszej uczelni. Zespół przeprowadzający badanie wziął pod lupę także stopień ich powiązania z celami strategicznymi uczelni oraz poziom wsparcia instytucjonalnego. Opracował ponadto rekomendacje, które pomogą rozwinąć działalność w obszarze zaangażowania społecznego.

Sprawdzona metoda

Do badania wykorzystano zestaw narzędzi TEFCE, stworzony m.in. przez Uniwersytet w Rijece, czyli jedną z uczelni partnerskich YUFE.

TEFCE Toolbox umożliwia uczelniom zmapowanie i doskonalenie praktyk zaangażowania społecznego, pozwalając na identyfikację obszarów do poprawy oraz refleksję nad osiągnięciami w tej dziedzinie – mówi Joanna Cywińska-Raczkowska z Centrum Przedsiębiorczości Akademickiej i Transferu Technologii, członkini zespołu realizującego badanie na UMK i autorka opublikowanego właśnie raportu

Ankietę skierowano do całej wspólnoty UMK. Osoby zatrudnione, studiujące i w trakcie doktoratu proszono o wskazywanie podejmowanych przez nie działań mających wpływ na społeczeństwo, takich jak badania naukowe związane z najbliższym otoczeniem, wydarzenia popularnonaukowe, kulturalne, sportowe i profilaktyczne, współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym przy tworzeniu kierunków studiów, działania okołoedukacyjne (np. wolontariat, staże w lokalnych instytucjach) oraz inne inicjatywy dla mieszkanek i mieszkańców miasta i regionu.

Mocna popularyzacja

Zgłoszono 62 praktyki. – Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w ankiecie i zgłosili prowadzone przez siebie działania – mówi Magdalena Stremplewska z Działu Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej, koordynatorka przedsięwzięcia. – Warto podkreślić, że nie wyczerpują one faktycznego zasobu aktywności podejmowanych na UMK w ramach społecznego zaangażowania. Zgromadzone dane stanowiły podstawę analizy i lepszego zrozumienia przedstawionych praktyk, ułatwiły także identyfikację obszarów wymagających dalszego rozwoju.

Lista zgłoszonych praktyk

Wśród zgłoszonych inicjatyw dominują te o charakterze edukacyjnym i popularyzujące naukę, takie jak warsztaty, kursy i wykłady otwarte. Najwięcej aktywności związanych jest z obszarem kultury, sztuki, ekologii, środowiska, promocji zdrowia, działań na rzecz równości oraz historii i dziedzictwa.

W jakim stopniu uniwersytet, współpracownicy i partnerzy ze społeczności wspierają i doceniają podejmowane aktywności? – o to również pytano w badaniu. Wnioski?

UMK wspiera zgłoszone praktyki w dużym stopniu, jednak istnieje przestrzeń do poprawy w zakresie finansów, opieki administracyjnej oraz uwzględnienia zaangażowania społecznego w ścieżce kariery. Silna aprobata ze strony współpracowników, przełożonych oraz partnerów zewnętrznych wskazuje na wysoką wartość i potrzebę dalszego rozwijania tych inicjatyw – mówi Magdalena Stremplewska.

Wskazówki na przyszłość

Analiza zgłoszonych praktyk przy użyciu narzędzi TEFCE pozwoliła również m.in. na ocenę autentyczności zaangażowania, stopnia zaspokajania potrzeb społecznych i trwałości działań.

Na tej podstawie opracowano rekomendacje, wskazujące na potrzebę:

Zgodnie z metodologią TEFCE proces mapowania zaangażowania społecznego uczelni powinien zostać powtórzony w ciągu 5 lat.

Zmapowanie i przeanalizowanie schematów współpracy uczelni partnerskich YUFE z otoczeniem społecznym to jedno z zadań w projekcie YUFE 2030. Podobne badania do końca 2026 r. zostaną przeprowadzone na wszystkich uczelniach YUFE, co da możliwość międzynarodowego sieciowania inicjatyw podejmowanych na partnerskich uniwersytetach. Więcej informacji o zaangażowaniu społecznym UMK w ramach YUFEmożna znaleźć na stronie www.umk.pl/yufe/dla-spoleczenstwa

YUFE angażuje społeczność

Zwycięskie pomysły na wolontariat