Wydarzeniem inaugurujących Sieć będą dwa wykłady i dyskusja online wokół tematu “Wartime refugees: legal aspects of protection and cultural background of integration" Życie kampusu

YUFE angażuje społeczność

Jakie są prawne i społeczne wyzwania związane z integracją uchodźców w nowym środowisku? Jak skutecznie zapewnić wsparcie osobom zmuszonym do migracji oraz tym, którzy im pomagają? Czym jest zjawisko zmęczenia empatią i jak sobie z tym radzić? To tylko ułamek zagadnień, które zostaną poruszone w ramach powstającej Sieci Zaangażowania Społeczności YUFE.

Międzynarodowa Sieć Zaangażowania Społeczności YUFE ma ułatwić podejmowanie wspólnych działań na rzecz społeczności lokalnych, dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami oraz stworzenie możliwości wdrożenia modelu odwróconego transferu wiedzy ze społeczeństwa do środowiska akademickiego.

Pilotażowa edycja projektu realizowanego przez UMK i 9 pozostałych uczelni partnerskich YUFE jest skupiona na zagadnieniach związanych z wymuszoną migracją. Oferta w szczególności jest skierowana do osób z całej Europy zatrudnionych bądź świadczących wolontariat w instytucjach i organizacjach pracujących z osobami z doświadczeniem migracji, przedstawicieli i przedstawicielek władz lokalnych kształtujących lokalną politykę i podejmujących działania na rzecz osób z doświadczeniem migracji, dziennikarek i dziennikarzy relacjonujących wydarzenia związane z migracją, a także zainteresowanych osób studiujących, badaczy i badaczek tego zagadnienia.

Wydarzeniem inaugurujących Sieć będą dwa wykłady i dyskusja online wokół tematu “Wartime refugees: legal aspects of protection and cultural background of integration" zaplanowane na czwartek 23 maja. Początek o godzinie 11:00.

Rejestracja za pośrednictwem Wirtualnego Kampusu YUFE

Dr Piotr Sadowski z Wydziału Prawa i Administracji wygłosi wykład zatytułowany “Temporary protection of “refugees from Ukraine" – an added value in comparison with other forms of international protection", dotyczący m.in. systemu azylowego Unii Europejskiej i dystrybucji pomocy humanitarnej dla osób potrzebujących ochrony międzynarodowej. Z kolei dr Joanna Książek z Wydziału Humanistycznego w ramach wykładu “Cultural background of relations and attitudes towards wartime Ukrainian refugees in Poland" wskaże szereg aspektów kulturowych kształtujących nastroje i postawy społeczne względem migrantów i oddziałujących na wzajemne relacje. Oba wystąpienia mają być wstępem do dyskusji na temat prawnych i społecznych wyzwań związanych z integracją uchodźców i cudzoziemców w krajach i społecznościach przyjmujących.

Kolejnym ogniwem służącym budowaniu sieci YUFE będą warsztaty zaplanowane na 13 czerwca "Face to face with Otherness", które poprowadzi antropolożka i edukatorka Renata Lesner-Szwarc, poruszając między innymi tematy: wpływu różnic kulturowych na proces adaptacji, pierwszej pomocy psychologicznej i psychospołecznej oraz zjawiska zmęczenia empatią. Kontakt w sprawie udziału w warsztatach: kasiafus@umk.pl

Kolejne warsztaty i spotkania sieciujące dla osób zainteresowanych międzynarodową współpracą, pogłębianiem wiedzy i wymianą doświadczeń są planowane w roku akademickim 2024/2025.

Strategicznie o YUFE

Artykuł zawiera galerię