YUFE Academy dla spragnionych wiedzy
Chroniczne zmęczenie, badania na Spitzbergenie i nowoczesne narzędzia w projektowaniu leków – to tylko część tematów, które prezentowane będą szerokiej publiczności przez konsorcjum europejskich uniwersytetów w trakcie YUFE Academy.
Akademia YUFE odbędzie się w maju 2024 roku na uniwersytetach członkowskich YUFE rozsianych po całym kontynencie – od Madrytu na zachodzie po Joensuu na wschodzie. Będzie to seria spotkań otwartych, oscylujących wokół czterech kluczowych dla sieci tematów: tożsamość europejska i odpowiedzialność Europy w globalnym świecie, dobrobyt obywateli, społeczeństwa cyfrowe, zrównoważony rozwój.
W ramach cyklu organizowane są wykłady, warsztaty, wystawy i rozmowy, które będą odbywać się stacjonarnie na partnerskich uniwersytetach, wirtualnie oraz w trybie łączonym, co pozwala publiczności na dołączenie na miejscu lub z domowego zacisza. Większość wydarzeń prowadzonych będzie w języku angielskim, ale nie tylko. Wielojęzyczność oraz angażowanie lokalnych społeczności są ważnym aspektem działań konsorcjum, dlatego też część wykładów odbędzie się w innych językach (m.in. polskim, hiszpańskim, chorwackim).
W Toruniu, na miejscu, w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Gagarina 13, będzie można uczestniczyć w wykładach od 15 do 17 maja:
- 15 maja o godzinie 13:00 wykład "This is me: An overview of LGBTQ+ identities, lived experiences, and inclusion" wygłosi Karen Bush, liderka YUFE ds. równości, różnorodności i inkluzywności z Uniwersytetu w Essex. Zaraz po nim Molly Astarita – stypendystka Fullbrigtha poprowadzi warsztat zgłębiający tematy równości i sprawiedliwości.
- 16 maja o godzinie 12:00 wykład w języku angielskim wygłosi dr Sławomir Kujawski, który opowie o badaniach na zespołem chronicznego zmęczenia.
- 17 maja o godzinie 12:00 w dr hab. Ireneusz Sobota, prof. UMK przybliży słuchaczom tajniki pracy na polarnej stacji badawczej (wykład w języku polskim).
Dodatkowo od połowy maja do końca miesiąca na terenie kampusu UMK wzdłuż basenu eksponowana będzie wystawa "Zobacz się w Europie", która przybliży profile uczelni zrzeszonych w YUFE. Europejskie wartości są fundamentem sojuszu, a termin nie jest przypadkowy – w maju obchodzony jest Dzień Europy, a do tego zbliżają się wybory do europarlamentu. Darmowe uczestnictwo w ofercie sojuszu możliwe jest tylko dzięki funduszom unijnym.
Poza wydarzeniami organizowanymi na miejscu udział będzie można wziąć również w wydarzeniach oferowanych wirtualnie przez pozostałe uczelnie. Znajdzie się wśród nich m.in. wykład "Nowoczesne narzędzia w projektowaniu leków", który organizuje Uniwersytet Wschodniej Finlandii. Uniwersytet w Antwerpii zaprasza na prelekcję dotyczącą zielonej śmierci, a Uniwersytet Karola III w Madrycie oferuje wykład o ubóstwie energetycznym.
Na wydarzenia odbywające się wirtualnie oraz w formule hybrydowej obowiązują zapisy, które możliwe są na platformie YUFE Virtual Campus.
Kompletny program jest dostępny tutaj oraz na stronie yufe.eu/academy.
W wydarzeniach mogą wziąć zarówno osoby indywidualne, jak i grupy zorganizowane. Nauczycielki i nauczyciele chętni do przybycia z młodzieżą szkolną proszeni są o wcześniejszy kontakt z organizatorami pod adresem yufe@umk.pl.