YUFE z nową osobowością
Sojusz Young Universities for the Future of Europe (YUFE) został przekształcony w międzynarodowe stowarzyszenie non-profit. Zyskał tym samym osobowość prawną, która wzmocni wpływ YUFE na transformację europejskich uniwersytetów.
YUFE, sojusz w którym UMK współdziała od 2020 r., ogłosił oficjalne przekształcenie w AISBL (Association Internationale Sans But Lucratif) – międzynarodowe stowarzyszenie non-profit działające na mocy prawa belgijskiego. To krok, który potwierdza dalszą chęć aktywnego stymulowania transformacji w szkolnictwie wyższym opartej na doskonałości i innowacji. Co więcej, jest to kluczowy czynnik dla zrównoważonego rozwoju sojuszu, który odchodzi od bycia projektem w kierunku stworzenia prawdziwej długoterminowej inicjatywy. Wraz z uzyskaniem osobowości prawnej YUFE ustanowi centralną jednostkę obsługującą cały sojusz.
YUFE, uznane w 2019 i 2022 r. za jedno z wiodących konsorcjów w konkursach Erasmus+ dla europejskich uniwersytetów, jest pionierem fundamentalnej zmiany szkolnictwa wyższego, stawiając na rozwój skoncentrowanego na studentach, równościowego, otwartego i integracyjnego uniwersytetu europejskiego. Dziesięć młodych uniwersytetów prowadzących intensywne badania naukowe i dwie organizacje pozaakademickie z całej Europy współpracują ze sobą, aby promować aktywną postawę uczenia się przez całe życie i wnoszenia znaczącego wkładu w społeczności ponad granicami.
Jako stowarzyszenie YUFE zyska jeszcze większą międzynarodową rozpoznawalność, autonomię i elastyczność. Umowa zawarta między partnerami jest wynikiem znacznego zaangażowania uniwersytetów członkowskich YUFE we wspólną wizję. Nowa struktura organizacyjna pozwoli szybko reagować na wyzwania w europejskim szkolnictwie wyższym. Stowarzyszenie będzie mieć siedzibę w Brukseli, gdzie YUFE otworzy również biuro w drugiej połowie roku.
Korzyści i ułatwienia wynikające z zyskanie przez konsorcjum osobowości prawnej wylicza prof. dr hab. Przemysław Nehring, prorektor ds. kształcenia oraz dyrektor wykonawczy YUFE na UMK:
Jako stowarzyszenie będziemy mogli ubiegać się o środki na naszą działalność w różnego rodzaju konkursach międzynarodowych bez konieczności każdorazowego zawierania osobnych umów partnerskich dotyczących kolejnych inicjatyw. Będziemy mogli zatrudniać jako organizacja profesjonalną obsługę naszego biura w Brukseli, które nie będzie formalnie związane z żadnym konkretnym uniwersytetem należącym do sojuszu, czyli będzie wprost podlegać władzom całego aliansu, tworzonym przez radę złożoną z rektorów wszystkich uniwersytetów oraz przedstawicieli studentów i naszych partnerów nieakademickich.
Stowarzyszenie będzie mogło także posiadać swój majątek, co w znaczący sposób ułatwi różnego rodzaju finansowe rozliczenia pomiędzy partnerami sojuszu. Przede wszystkim jednak powołanie bytu prawnego oznacza, że współpraca w YUFE nabiera charakteru instytucjonalnej i pomyślanej na długą czasową perspektywę inicjatywy, wychodzącej poza formułę projektu. Wszystkie koszty związane z powołaniem i funkcjonowaniem nowo powstałego stowarzyszenia do końca 2026 r. zostaną pokryte ze środków, jakie sojusz uzyskał w konkursie grantowym.