W imieniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod Deklaracją Cypryjską podpisał się prof. dr hab. Przemysław Nehring Logo YUFE wyświetlone na dużym ekranie. Na jego tle stoi jedna osoba przy mównicy Życie kampusu

Deklaracja dla zjednoczonej Europy

Podczas wrześniowego spotkania Rady Strategicznej YUFE w Nikozji na Cyprze obecni na zgromadzeniu podpisali wspólną deklarację, w której wzywają do ożywienia wspólnej tożsamości europejskiej. W imieniu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu pod dokumentem podpisał się prof. dr hab. Przemysław Nehring, prorektor ds. kształcenia i dyrektor wykonawczy YUFE na UMK.

Na spotkaniu członkinie i członkowie Rady Strategicznej YUFE wyrazili swoje zaniepokojenie przyszłością Europy, czego efektem jest deklaracja, która została wypracowana wspólnie przez sojusz młodych europejskich uniwersytetów. W dokumencie podkreślono, że misją konsorcjum YUFE jest kształcenie kolejnych pokoleń zgodnie z europejskimi wartościami opartymi na demokracji, integracji społecznej i celebracji bogatej różnorodności.

W deklaracji YUFE członkowie wspólnoty są wzywani do ożywienia europejskiej tożsamości skoncentrowanej na demokracji i integracji społecznej. Jest to głos sprzeciwu wobec postępujących nastrojów antyeuropejskich, mających doprowadzić do rozdrobnienia wspólnoty na odrębne części o rozbieżnych wartościach.

W naszej codziennej pracy doświadczamy, że razem jesteśmy jeszcze silniejsi - jako uniwersytety, społeczeństwa i kraje - czytamy w dokumencie.

Sygnatariusze podkreślają także kluczową rolę uczelni europejskich w kształceniu swoich studentów na ludzi otwartych, wysoko wykwalifikowanych i przygotowanych do wejścia na rynek pracy. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie wspólnota wartości. - Ciągłe wsparcie pozwoli nam być stabilnym fundamentem w niestabilnym krajobrazie politycznym - kończy Rada Strategiczna YUFE.

Pod Deklaracją Cypryjską podpisali się przedstawiciele i przedstawicielki wszystkich uniwersytetów partnerskich YUFE, ETS Global (partner nieakademicki) oraz Sekretarz Generalna YUFE. Pełna treść dokumentu jest dostępna na stronie https://yufe.eu/yufe/eu-statement/

YUFE, czyli Młode Uniwersytety dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe) to jedno z 50 konsorcjów wybranych przez Komisję Europejską do budowy i testowania modelu Uniwersytetu Europejskiego - otwartego, nieelitarnego i integrującego różne środowiska, a także promującego innowacyjność, interdyscyplinarność oraz najwyższą jakość w badaniach i edukacji.

YUFE tworzy dziesięć dynamicznych, młodych, skoncentrowanych na studentach uniwersytetów badawczych (łącznie ponad 190 tys. studentów i ponad 32 tys. pracowników) i czterech partnerów nieakademickich zajmujących się edukacją wyższą, rynkiem pracy i przedsiębiorczością.

Światowy Kongres Kopernikański zatoczył koło

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film