Finał na horyzoncie
Dr Piotr Kamedulski z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii znalazł się wśród 108 finalistów konkursu EU TalentOn 2024. Podczas hackathonu, który odbędzie się we wrześniu w Katowicach, zawalczy o zwycięstwo z drużyną prezentującą rozwiązania wspierające inteligentne i neutralne klimatycznie miasta.
EU TalentOn to konkurs dla młodych badaczek i badaczy z krajów europejskich i stowarzyszonych z programem Horyzont Europa. Jego celem jest zachęcenie do proponowania nowatorskich, naukowych i kreatywnych rozwiązań najbardziej aktualnych problemów świata.
Do finału tegorocznej edycji dotarło 108 osób z 38 krajów Europy wyłonionych spośród 1276 kandydatur. Finaliści zostaną podzieleni na kilkuosobowe grupy, a ich zadaniem będzie stworzenie innowacyjnego projektu o potencjale wdrożeniowym, który będzie dotyczył jednej z pięciu misji Unii Europejskiej w programie Horyzont Europa:
- adaptacja do zmian klimatu,
- walka z chorobami nowotworowymi,
- czyste zbiorniki wodne,
- miasta inteligentne i neutralne klimatycznie
- zdrowa gleba i żywność.
Finałowy hackathon odbędzie się w dniach 9-14 września w Katowicach, Europejskim Mieście Nauki. Zwycięska drużyna otrzyma nagrodę finansową.
Jury konkursu doceniło projekt dr. Piotra Kamedulskiego "ELDC Supercapacitor based on 3D graphene roses – the technology of the city of the future", który zagwarantował mu miejsce w finale.
Dr Piotr Kamedulski jest zatrudniony w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii od 2021 oraz na Wydziale Chemii od 2019 roku. Pracę doktorską obronił w 2021 roku pod opieką prof. dr. hab. Jerzego P. Łukaszewicza. Zajmuje się badaniami materiałów węglowych do potencjalnie różnych zastosowań.
Opublikował ponad 20 artykułów w czasopismach, pięć rozdziałów w monografii, recenzował ponad 120 artykułów naukowych i 20 projektów europejskich w programie UE AMULET. Jest współtwórcą dwóch patentów oraz 10 zgłoszeń patentowych. Za swoje badania otrzymał ponad 50 nagród i wyróżnień. Kierownik 15 grantów finansowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz wykonawca w pięciu grantach finansowanych przez te jednostki. W swoim dorobku ma także udział w ponad 90 konferencjach naukowych. Odbył szereg staży zagranicznych i pobytów badawczych, m.in. na Uniwersytecie w Porto oraz na Uniwersytecie w Granadzie. Od 2018 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Węglowego. Ekspert w programie IDUB Ekspert na kadencję 2024-2025 i członek jury w Ogólnopolskim konkursie E(x)plory w półfinale edycji 2024. Jest także współtwórcą spółki spin-off przy UMK WeTheGraphene, gdzie komercjalizuje swoje badania.