Prof. Marta Pokrywczyńska i dr Piotr Kamedulski odebrali nagrody wysokiej rangi za swoje innowacyjne wynalazki podczas Międzynarodowych Targów Intarg 2023 Kolaż złożony z dwóch zdjęć portretowych, po lewej stronie kobieta, po prawej mężczyzna w okularach Nauki przyrodnicze

Innowacje na miarę przyszłości

Prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska z Wydziału Lekarskiego i dr Piotr Kamedulski z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii zostali nagrodzeni za swoje wyjątkowe osiągnięcia podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2023 w Katowicach. Medal w konkursie wystawców otrzymał również zespół badawczy z UMK.

Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG to networkingowa platforma promocji pionierskich technologii, produktów i usług z różnych branż i dziedzin. Podczas imprezy prezentowany jest potencjał i dorobek myśli technologicznej i nauki. Wystawcy mają możliwość zgłoszenia prezentowanych rozwiązań do konkursu, w ramach którego zostają one poddane ocenie międzynarodowego jury. W trakcie konferencji goście mogą wziąć udział w licznych prezentacjach i wykładach. Rozstrzygany jest również konkurs na młodego wynalazcę roku, a zwieńczeniem całej imprezy jest gala finałowa, podczas której wręczane są nagrody INTARG najwyższej rangi.

Platynową Nagrodę dla najlepszych innowacji lub technologii w branży otrzymała prof. Marta Pokrywczyńska. Międzynarodowe jury doceniło Urograft, czyli wszczep do rekonstrukcji pęcherza moczowego człowieka. To wynalazek opracowany w ramach grantu NCBiR "Lider IX" przez zespół naukowy w składzie: prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska, dr hab. Jan Adamowicz, prof. UMK, dr hab. Arkadiusz Jundziłł, dr Tomasz Kloskowski, mgr Marta Rasmus, mgr Daria Balcerczyk, mgr Zuzanna Fekner, mgr Marta Szulc, dr inż. Michał Stopel. Urograft jest biokonfigurowalnym kompozytem zbudowanym z biomateriałów i komórek macierzystych. Rozwiązanie, nad którym pracuje zespół naukowców, w przyszłości będzie można wykorzystywać w obrębie układu moczowego, przy rekonstrukcji nie tylko pęcherza, ale i cewki moczowej oraz moczowodów. Bardzo prawdopodobne, że tę technologię będzie można stosować też przy zabiegach na narządach o podobnej budowie, czyli takich, które są wyścielone nabłonkiem, a na zewnątrz tkanką mięśniową.

Prof. Marta Pokrywczyńska otrzymała również Godło Promocyjne i tytuł Lidera Innowacji 2023 w kategorii "kobieta wynalazca".

Prof. dr hab. Marta Pokrywczyńska odebrała nagrodę dla najlepszych innowacji za Urograft oraz Godło Promocyjne i tytuł Lidera Innowacji 2023 w kategorii "kobieta wynalazca".
fot. Nadesłane

Dr Piotr Kamedulski z Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK otrzymał I nagrodę dla młodego naukowca wynalazcy. Jury doceniło badacza za projekt "Materiały elektrodowe szyte na miarę bez zawartości platyny". Laureat zaproponował wykorzystanie węglowych materiałów hybrydowych (jako innowacyjnej technologii wytwarzania) jako nowego, bezplatynowego materiału katodowego w ogniwach paliwowych, a także do budowy superkondensatorów, akumulatorów metalowo-powietrznych oraz ogniw fotowoltaicznych. Badania laboratoryjne wykazały, że otrzymany materiał wykazuje bardzo dobre właściwości elektrochemiczne. Ponadto jest przyjazny dla środowiska, wydajny elektrochemicznie i tani.

Hybrydowe matryce węglowe zawierające piankę melaminową o wysokiej zawartości azotu (12 proc mas.), grafen 3D z grafitu oraz siarkę dodaną metodą promieniowania gamma. Metoda naświetlania jest bardzo selektywna ze względu na formę chemiczną wprowadzonych heteroatomów, które są związane wyłącznie jako grupy czwartorzędowe, czyli grupy funkcyjne wyjątkowo przydatne do ulepszania takich domieszkowanych elektrod węglowych w bateriach i superkondensatorach.

Nagrodą dla młodego naukowca jest kilkudniowa wizyta w Belgii, gdzie będzie miał okazję gościć w najbardziej zaawansowanych technologicznie przedsiębiorstwach przemysłowych, laboratoriach i instytucjach naukowych, a także w Parlamencie Europejskim.

Dodatkowo zespół w składzie: dr Piotr Kamedulski, lic. Paweł Binkowski, lic. Weronika Arendarska, lic. Kinga Wachowicz, mgr Maciej Lewandowski, dr hab. Paweł Szroeder, prof UKW oraz prof. dr hab. Jerzy P. Łukaszewicz otrzymał dyplom Ministra Edukacji i Nauki za wysokiej rangi nagrody w 2022 roku.

Podczas tegorocznej imprezy INTARG srebrny medal za "Ochronną biootoczkę nasion rzepaku" otrzymał również zespół badaczek z Wydziału Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych: dr hab. Grażyna B. Dąbrowska, prof. UMK, dr Agnieszka Mierek-Adamska, dr Milena Kulasek, mgr Sena Tuka i mgr Wiktoria Konieczna.

Marzenia odklejane z węgla

Wszczep szyty na miarę