Wykład prof. Piotra Wcisły jest organizowany przez Narodowe Centrum Nauki we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika Prof. Wcisło przy komputerze w laboratorium na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Nauki ścisłe

Fizyka w Centrum

Dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, tegoroczny laureat Nagrody NCN, wygłosi wykład w ramach cyklu "Nauka w Centrum" Narodowego Centrum Nauki. Prelekcja o testowaniu granic teorii kwantowej będzie transmitowana online.

"Nauka w Centrum" to seria spotkań z naukowcami organizowanych przez NCN we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika. Wykłady odbywają się online i są transmitowane na kanale You Tube Centrum Kopernika. Swoje wykłady wygłoszą tegoroczni laureaci Nagród NCN, prestiżowej nagrody dla młodych naukowców. 7 grudnia swoje badania zaprezentuje dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK, który w październiku odebrał nagrodę w kategorii nauki ścisłe i techniczne. Prelekcje pozostałych nagrodzonych w konkursie odbędą się 15 i 21 grudnia. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 18:00.

Badacz z UMK opowie o swoich badaniach nad teorią kwantową. Prof. Wcisło stawia pytania o to, czy model standardowy jest ostatecznym wydaniem teorii kwantowej. Razem z zespołem prowadzi eksperymenty, które wykorzystują ultradokładne systemy laserowe do testowania teorii kwantowej.

Dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (specjalność fizyka atomowa) w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracę doktorską zrealizował w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie jest zatrudniony od 2015 r. Ma za sobą 6-miesięczny staż w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge w Stanach Zjednoczonych, miesięczną wizytę w Vrije Universiteit w Amsterdamie, a także liczne krótsze wyjazdy naukowe, m.in. do Francji i Włoch. W latach 2018-2019 pracował w laboratoriach prestiżowego JILA (Joint Institute for Laboratory Astrophysics, a joint institute of The University of Colorado Boulder USA and the National Institute of Standards & Technology).

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody im. prof. Stanisława Pieńkowskiego za osiągnięcia w dziedzinie fizyki eksperymentalnej (2015) oraz nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego za pracę magisterską (2012). W 2015 r. został stypendystą programu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a w 2016 r. - jednym z laureatów konkurs Sonata organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki, otrzymując grant na realizację projektu "Stany rozproszeniowe w ultradokładnej spektroskopii molekularnej - eksperyment i obliczenia ab initio dla układu H2-He". Obecnie prof. Wcisło kieruje dwoma grantami OPUS oraz projektem PRELUDIUM BIS Narodowego Centrum Nauki.

W sierpniu 2016 r. prof. Wcisło dostał Nagrodę Premiera za wyróżnioną rozprawę doktorską "Molecular collisions and shapes of optical resonances", przygotowaną pod kierunkiem dr. hab. Romana Ciuryły, prof. UMK, w grudniu 2016 r. natomiast Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe II stopnia. Jesienią 2017 r. dr Wcisło został laureatem V edycji ministerialnego konkursu w ramach programu "Mobilność Plus". W grudniu 2017 r. otrzymał stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, a kierowany przez niego zespół znalazł się w gronie laureatów prestiżowych Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne (w kategorii badania podstawowe). W październiku tego roku został uhonorowany po raz kolejny – tym razem dostał prestiżową nagrodę Narodowego Centrum Nauki. Prof. Wcisło jest również laureatem grantu European Research Council w programie Starting Grant. Prof. Piotr Wcisło otrzymał 1 mln 923 tys. 239 euro na realizację projektu New experimental methods for trapping cold molecular hydrogen ("Nowe eksperymentalne metody pułapkowania molekularnego wodoru").

Świętujemy historyczny sukces

Artykuł zawiera galerię Artykuł zawiera film

Pionierzy nauki z grantami ERC

Nagroda za nową fizykę