Fizyka w Centrum
Dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, tegoroczny laureat Nagrody NCN, wygłosi wykład w ramach cyklu "Nauka w Centrum" Narodowego Centrum Nauki. Prelekcja o testowaniu granic teorii kwantowej będzie transmitowana online.
"Nauka w Centrum" to seria spotkań z naukowcami organizowanych przez NCN we współpracy z Fundacją Centrum Kopernika. Wykłady odbywają się online i są transmitowane na kanale You Tube Centrum Kopernika. Swoje wykłady wygłoszą tegoroczni laureaci Nagród NCN, prestiżowej nagrody dla młodych naukowców. 7 grudnia swoje badania zaprezentuje dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK, który w październiku odebrał nagrodę w kategorii nauki ścisłe i techniczne. Prelekcje pozostałych nagrodzonych w konkursie odbędą się 15 i 21 grudnia. Wszystkie spotkania rozpoczną się o godz. 18:00.
Badacz z UMK opowie o swoich badaniach nad teorią kwantową. Prof. Wcisło stawia pytania o to, czy model standardowy jest ostatecznym wydaniem teorii kwantowej. Razem z zespołem prowadzi eksperymenty, które wykorzystują ultradokładne systemy laserowe do testowania teorii kwantowej.
Dr hab. Piotr Wcisło, prof. UMK jest absolwentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych (specjalność fizyka atomowa) w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracę doktorską zrealizował w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie jest zatrudniony od 2015 r. Ma za sobą 6-miesięczny staż w Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics w Cambridge w Stanach Zjednoczonych, miesięczną wizytę w Vrije Universiteit w Amsterdamie, a także liczne krótsze wyjazdy naukowe, m.in. do Francji i Włoch. W latach 2018-2019 pracował w laboratoriach prestiżowego JILA (Joint Institute for Laboratory Astrophysics, a joint institute of The University of Colorado Boulder USA and the National Institute of Standards & Technology).
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. nagrody im. prof. Stanisława Pieńkowskiego za osiągnięcia w dziedzinie fizyki eksperymentalnej (2015) oraz nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego za pracę magisterską (2012). W 2015 r. został stypendystą programu START Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, a w 2016 r. - jednym z laureatów konkurs Sonata organizowanego przez Narodowe Centrum Nauki, otrzymując grant na realizację projektu "Stany rozproszeniowe w ultradokładnej spektroskopii molekularnej - eksperyment i obliczenia ab initio dla układu H2-He". Obecnie prof. Wcisło kieruje dwoma grantami OPUS oraz projektem PRELUDIUM BIS Narodowego Centrum Nauki.
W sierpniu 2016 r. prof. Wcisło dostał Nagrodę Premiera za wyróżnioną rozprawę doktorską "Molecular collisions and shapes of optical resonances", przygotowaną pod kierunkiem dr. hab. Romana Ciuryły, prof. UMK, w grudniu 2016 r. natomiast Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia naukowe II stopnia. Jesienią 2017 r. dr Wcisło został laureatem V edycji ministerialnego konkursu w ramach programu "Mobilność Plus". W grudniu 2017 r. otrzymał stypendium MNiSW dla wybitnych młodych naukowców, a kierowany przez niego zespół znalazł się w gronie laureatów prestiżowych Nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe lub naukowo-techniczne (w kategorii badania podstawowe). W październiku tego roku został uhonorowany po raz kolejny – tym razem dostał prestiżową nagrodę Narodowego Centrum Nauki. Prof. Wcisło jest również laureatem grantu European Research Council w programie Starting Grant. Prof. Piotr Wcisło otrzymał 1 mln 923 tys. 239 euro na realizację projektu New experimental methods for trapping cold molecular hydrogen ("Nowe eksperymentalne metody pułapkowania molekularnego wodoru").