Gala Nauki Polskiej z nagrodami
Dwoje pracowników UMK znalazło się wśród laureatów nagród ministra edukacji i nauki. Statuetkę za całokształt dorobku odebrała mgr Katarzyna Polak z Wydziału Sztuk Pięknych, a nagrodę za znaczące osiągnięcia w działalności naukowej otrzymał prof. dr hab. Dariusz Chruściński z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.
Podczas tegorocznej Gali Nauki Polskiej minister przyznał 66 nagród. Laureaci zostali docenieni za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej lub za całokształt dorobku.
Wręczenie nagród odbywa się 19 lutego - w Dzień Nauki Polskiej, który został wprowadzony ustawą z 9 stycznia 2020 roku. Święto, które od wtedy ma cykliczny charakter, zostało wprowadzone w uznaniu dla dokonań polskich naukowców, którzy dążą do poznania prawdy, kształtują i inspirują przyszłe pokolenia.
Lista wszystkich nagrodzonych podczas Gali Nauki Polskiej
Prof. dr hab. Dariusz Chruściński jest kierownikiem Zakładu Fizyki Matematycznej w Instytucie Fizyki UMK. Jest współautorem ponad 100 publikacji oraz monografii "Geometric Phases in Classical and Quantum Mechanics" (Birkauser, Boston 2004) wydanej w prestiżowej serii Progress in Mathematical Physics. Jego prace były cytowane ponad 1000 razy. Profesor Chruściński zajmuje się matematycznymi aspektami fizyki kwantowej, podstawami informatyki kwantowej oraz dynamiką kwantowych układów otwartych. W swoich pracach zajmował się również geometrycznym sformułowaniem teorii fizycznych oraz nieliniowymi modelami elektrodynamiki. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe konferencje naukowe. W latach 1996-1998 przebywał jako stypendysta Fundacji Aleksandra von Humboldta na uniwersytecie we Freiburgu. Aktualnie prowadzi współpracę naukową z wieloma ośrodkami w Europie, Japonii, RPA i Kanadzie.
Mgr Katarzyna Polak jest konserwatorką zabytków, pracuje w Katedrze Konserwacji-Restauracji Architektury i Rzeźby na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Liczba jej realizacji konserwatorskich przekracza dwieście obiektów, wśród których są cztery gotyckie katedry, liczne kościoły, zamki, pałace, mury obronne, pomniki, epitafia i inne. Prowadziła także liczne prace badawcze i dokumentacyjne. Do jej najbardziej znaczących realizacji należą prace konserwatorskie i restauratorskie m.in.:
- elewacji katedry p. w. Wniebowzięcia NMP w Pelplinie i zabudowań poklasztornych zakonu cystersów;
- elewacji konkatedry p. w. św. Jakuba w Olsztynie;
- elewacji i wnętrz skarbca, kaplicy św. Jerzego, kruchty biskupiej archikatedry p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku;
- części murów obronnych wzgórza katedralnego we Fromborku;
- elewacji zachodniej i południowej oraz wielu gotyckich i renesansowych detali wystroju wnętrz ratusza we Wrocławiu;
- elewacji i piwnic w skrzydle północnym zamku biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim;
- fragmentów elewacji zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie;
- elewacji i wnętrz gmachu Collegium Marianum w Pelplinie;
- licznych gotyckich kościołów parafialnych w Diecezji Toruńskiej i Archidiecezji Warmińskiej;
- ceramicznych elewacji modernistycznego domu towarowego "Renoma" we Wrocławiu
- nadzór nad konserwacją elewacji katedry we Wrocławiu.
Duża część konserwowanych przez nią obiektów zabytkowych wiąże się ściśle z Mikołajem Kopernikiem.
Od 1985 r. mgr Katarzyna Polak prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Sztuk Pięknych, a także zajęcia terenowe i praktyki studenckie.
W latach osiemdziesiątych XX w. Katarzyna Polak była zaangażowana w prace solidarnościowego podziemia w Toruniu. Brała udział w kolportażu prasy podziemnej w Toruniu oraz pomagała w redagowaniu i druku nielegalnych czasopism, takich jak toruńska edycja "Tygodnika Wojennego" i "Chrześcijański Ruch Społeczny".
W 2014 r. uhonorowana została srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę. Cztery lata później Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył ją Krzyżem Wolności i Solidarności. W 2019 r. odebrała Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a 13 grudnia 2022 r. - Medal 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadawany przez Premiera Rządu RP.