Dr hab. Andrzej Strobel Dr hab. Andrzej Strobel Nauki ścisłe

Gwiezdny spektakl na niebie

21 grudnia rozpoczyna się astronomiczna zima. Słońce góruje w zenicie, w zwrotniku Koziorożca, znajdując się w obrębie gwiazdozbioru Strzelca. Skąd pomysł na takie nazwy konstelacji oraz dlaczego wyobrażamy sobie określone obrazy figur na niebie, wyjaśnia dr hab. Andrzej Strobel z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

W wykładzie nagranym przez zespół UMK TV w ramach Kuźni Kopernika prof. Strobel tłumaczy, jak postrzegano niebo na przestrzeni wieków, skąd wzięły się znaki zodiaku, do czego nawiązują nazwy gwiazdozbiorów oraz czy przydają się one astronomom.

W związku z premierą filmu Program "Absolwent UMK" ogłosił zimowy konkurs dla posiadaczy Karty Absolwenta. Aby wziąć w nim udział, należy obejrzeć wykład i odpowiedzieć na cztery pytania. Nagrodę zdobędzie 10 osób, które udzielą poprawnych odpowiedzi i wymyślą najciekawsze nazwy planet. Konkurs trwa od 21 grudnia do 9 stycznia. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Programu "Absolwent UMK".

Narodziny gwiazdy

Wyprowadzą roboty na prostą

Na tropie śladów przeszłości

Artykuł zawiera galerię