Historyczna modernizacja
Budynek Instytutu Psychologii UMK otrzymał wyróżnienie w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku". Przebudowa dawnej Akademickiej Przychodni Lekarskiej na potrzeby toruńskiej psychologii została doceniona w kategorii "Pamięć miejsc historycznych".
Ogólnopolski Konkurs Budowlany "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku" został zorganizowany po raz 26. Wydarzenie promuje najciekawsze dokonania w zakresie modernizacji, remontów, renowacji, adaptacji i budowy. Inicjatywa mobilizuje architektów, wykonawców i inwestorów do sięgania po nowoczesne rozwiązania technologiczne i kierowania się dbałością o szczegóły. Projekty o wyjątkowych walorach estetycznych, funkcjonalnych i zabytkowych są prezentowane społeczeństwu, które następnie może wziąć udział w głosowaniu na najciekawsze propozycje.
Wyniki plebiscytu zostały ogłoszone podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, która odbyła się 28 września. W imieniu Instytutu Psychologii UMK wyróżnienie odebrał prof. Tytus Sosnowski, w imieniu wykonawcy - dr inż. Jerzy Przedpełski (Prezes firmy DOMPOL), a w imieniu architektów projektujących budynek - arch. inż. Maciej Kuras. Jury konkursu doceniło fakt, że nowy budynek akademicki zachował elementy architektoniczne APL. Pomieszczenia, które kiedyś były gabinetami lekarskimi, zostały dostosowane i zaopatrzone w urządzenia potrzebne do prowadzenia badań naukowych. Ponadto studentom i studentkom Instytutu służy otwarta przestrzeń rekreacyjna. Zmodernizowany budynek w otoczeniu starych drzew stał się placówką oświatową na miarę XXI w.
Projekt budynku Zenona Buczkowskiego został zrealizowany w 1973 r. Modernizacja wraz z dostosowaniem obiektu do celów naukowych i dydaktycznych trwała od 2019 do 2021 r., a zrealizowaną ją według projektu Macieja Kurasa. Całkowity koszt inwestycji - dokumentacji, przebudowy i wyposażenia - wyniósł blisko 16 mln 470 tys. zł i w pełni pokryty został ze środków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.