Podczas uroczystości otwarcia budynku Instytutu Psychologii prof. dr hab. Maria Lewicka dziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w realizację inwestycji Sala audytoryjna. Kobieta za biurkiem przemawia. Wypowiedzi przysłuchuje się wiele osób na widowni Nauki społeczne

Nowy dom toruńskiej psychologii

10 sal dydaktycznych, 16 laboratoriów, pracownie komputerowe, czytelnia oraz umieszczona na dachu woliera do kognitywnych badań ptaków – tak prezentuje się siedziba Instytutu Psychologii UMK, uroczyście otwarta 7 maja.

Na potrzeby Instytutu Psychologii zaadaptowano budynek byłej Akademickiej Przychodni Lekarskiej przy ul. Gagarina 39, zaprojektowany przez Zenona Buczkowskiego i wybudowany w 1973 r. Modernizacja wraz z dostosowaniem obiektu do celów naukowych i dydaktycznych trwała od 2019 do 2021 r., a zrealizowano ją według projektu Macieja Kurasa. Całkowity koszt inwestycji – dokumentacji, przebudowy i wyposażenia – wyniósł blisko 16 mln 470 tys. zł i w pełni pokryty został ze środków Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Od medycyny do psychologii

W miejscu, gdzie w dawnej przychodni mieściło się półsanatorium, zaprojektowano pokoje dla pracowników naukowo-dydaktycznych, sekretariat instytutu, pokój konferencyjny wraz z pokojem socjalnym. Na parterze w dawnej części szpitalnej znalazła się kafeteria, czytelnia wraz z czytelnią testów psychologicznych oraz pokój samorządu studenckiego. W centralnej części w miejscu gabinetów lekarskich wybudowano 10 sal dydaktycznych różnej wielkości (w tym dwie aule) oraz ośrodek psychoterapii z niezależnym nowym wejściem od strony zachodniej. Na kondygnacji przyziemia w dawnej kuchni znajdują się pracownie komputerowe, a na dachu kuchni wybudowano laboratorium typu sky-lab, czyli wolierę do kognitywnych badań ptaków. Od strony zachodniej przyziemia w miejscu dawnych magazynów wybudowano 14 laboratoriów różnego zastosowania (łącznie jest ich 16). Od strony zaplecza (elewacja zachodnia) dobudowano oszkloną windę zewnętrzną, a cały budynek został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ze względów ekologicznych klimatyzację zamontowano wyłącznie w części laboratoryjnej oraz w największych salach wykładowych. Na dachu najwyższej kondygnacji zainstalowano 88 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 kW. Zdemontowano chodniki w części zachodniej parku, przywracając mu naturalny charakter ze względu na bliskość korytarza migracyjnego zwierząt leśnych. W części południowej wybudowano taras przy kafeterii oraz zaprojektowano nowy układ chodników i oświetlenia parkowego. Od strony wschodniej w pobliżu wejścia wybudowano zadaszony parking na 50 rowerów.

Kronika budowy

Tradycja i nowoczesność

Modernizacja budynku została zrealizowana w systemie partycypacyjnym – na każdym etapie uwzględniano uwagi i potrzeby przyszłych użytkowników. – To miejsce jest niezwykłe, ponieważ mogliśmy je sobie zaplanować – mówi prof. dr hab. Maria Lewicka, dyrektor Instytutu Psychologii UMK. – To jest zupełnie nietypowa sytuacja na polskich uczelniach, kiedy pracownicy od samego początku uczestniczą w procesie projektowania miejsca, w którym będą później pracować.

Jak podkreślają toruńscy psychologowie, adaptacja budynku jest wzorcowym przykładem połączenia tradycji oraz nowoczesności, uwzględniającym zarówno ciągłość, jak i zmiany. - O tym, jak ważne jest, aby dokonywane zmiany miały charakter organiczny raczej niż radykalny, przekonują nie tylko prace humanistycznie zorientowanych architektów, ale i badania psychologiczne – zauważają naukowcy. - Ciągłość jest warunkiem i integralnym elementem tożsamości człowieka, a postrzegana ciągłość miejsc – warunkiem identyfikacji z nimi. Miejsca, które mają walory historyczne, sugerujące ciągłość, są przedmiotem silniejszych odniesień emocjonalnych i są preferowane w stosunku do zabudowy pozbawionej historii.

W obiekcie - oprócz Instytutu Psychologii mieści się Katedra Kognitywistyki (obie jednostki należą do Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych). Swój uniwersytecki "dom" znalazło tu ok. 40 pracowników i 600 studentów trzech kierunków studiów.

Warto dodać, że modernizacja budynku została zgłoszona do konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI Wieku, gdzie o zwycięstwo rywalizuje w kategorii "Obiekty szkolnictwa i edukacji". Do 20 maja trwa głosowanie internautów, w którym można wesprzeć kandydaturę z UMK.

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Tegoroczne hity rekrutacji

Zielone kłamstwa narodowych narcyzów

Artykuł zawiera film Artykuł zawiera podcast