prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow Zdjęcie portretowe prof. Jarosława Kłaczkowa Humanistyka i sztuka

Historyk w Radzie NPRH

Minister edukacji i nauki powołał nową Radę Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. W składzie 14-osobowego gremium znalazł się prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow z Wydziału Nauk Historycznych UMK.

Rada Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki to zespół doradczy ministra składający się z przedstawicieli środowiska nauk humanistycznych. Do zadań zespołu należy m.in. ocena merytoryczna wniosków grantowych w programie NPRH, wskazywanie kandydatów na ekspertów uczestniczących w procesie oceny wniosków i identyfikowanie potrzeb polskiej humanistyki.

Kadencja nowej Rady rozpoczęła się 25 maja 2022 r. i potrwa do 30 kwietnia 2025 r.

Pełny skład Rady NPRH

Prof. dr hab. Jarosław Kłaczkow urodził się w 1972 roku. W latach 1992-1997 studiował historię na Wydziale Nauk Historycznych UMK w Toruniu. W 2002 roku obronił na UMK pracę doktorską "Czasopiśmiennictwo protestanckie w II RP", a w kwietniu 2011 roku habilitował się. W 2014 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP nominację profesorską. Na UMK pracuje od 2002 r.: na początku na stanowisku adiunkta; od 1 lutego 2014 roku był na etacie profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii i Archiwistyki, a od roku 2015 pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego. Prof. Kłaczkow na UMK pełnił wiele ważnych funkcji administracyjnych: był kierownikiem trzech studiów podyplomowych, a w latach 2011-2014 zastępcą Dyrektora Instytutu Historii i Archiwistyki. W latach 2003-2006 sprawował funkcję sekretarza Komisji Historii Stosunków Międzynarodowych przy Komitecie Nauk Historycznych PAN w Warszawie. Od listopada 2006 r. jest także prezesem toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Zasiada również w kolegiach redakcyjnych punktowanych pism naukowych: "Klio", "Rocznik Grudziądzki" oraz w radach naukowych serii wydawniczej Instytutu Historii i Archiwistki "Homines et Historia" oraz "Gdańskiego Rocznika Ewangelickiego". W latach 2006-2015 był prezesem toruńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. W latach 2015-2019 pełnił funkcję kierownika Zakładu Historii XX wieku w Instytucie Historii i Archiwistyki UMK. Obecnie jest kierownikiem Katedry XIX-XX wieku i Historii Najnowszej w Instytucie Historii i Archiwistyki. Tematyka badań prof. Kłaczkowa obejmuje historię Polski i Niemiec w XIX i XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem spraw wyznaniowych, losów miast pomorskich i kujawskich oraz problematykę związaną z dziejami polskiej emigracji w krajach anglosaskich. Za swoją działalność naukową otrzymał nagrody i wyróżnienia Rektora UMK, a w latach 2006-2009 był stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od września 2015 r. jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Historycznego. Od 2017 r. członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Torunia, aktualnie jego wiceprezes. Członek Komitetu Nauk Historycznych PAN w kadencjach 2015-2018 i 2020–2023. Od 2021 r. jest członkiem rady naukowej Instytutu De Republica.

Zadbają o rozwój czasopism

Miliony na badania

W profesorskim gronie

IDUB wyłoni nowe pola badawcze