Uniwersytet Mikołaja Kopernika jako miejsce studiowania w ramach programu Erasmus+ wybierają osoby z całego świata. Najliczniejszą reprezentację w tym semestrze stanowią obywatele Hiszpanii i Turcji Grupa osób różnych nardowości siedzących w kółku i grających w karty Życie kampusu

Kampus pełen kultur

131 studentów i studentek z 15 krajów rozpoczyna swoją przygodę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu w pierwszym semestrze roku akademickiego 2023/2024 w ramach programu Erasmus+. Dział Międzynarodowych Partnerstw i Mobilności Edukacyjnej zorganizował dla nich Tydzień Orientacyjny.

Tydzień Orientacyjny to wydarzenie dla osób z zagranicy, które zdecydowały się na studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Program wypełniony jest wykładami i warsztatami interkulturowymi. Podczas spotkań studenci i studentki zdobędą praktyczną wiedzę dotyczącą funkcjonowania uniwersytetu, zasad studiowania w Polsce i życia w Toruniu. To także okazja do międzykulturowej integracji.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika wybrali kandydaci i kandydatki z całego świata. Najliczniejszą reprezentację stanowią obywatele Hiszpanii – w tym semestrze do Torunia przyjedzie 30 osób z tego kraju. UMK wybrało również 29 obywateli Turcji. Do grupy dołączyli także studenci i studentki z Azji i Afryki, w tym osoby z Czadu, Jemenu, Azerbejdżanu, Togo, Sudanu i Turkmenistanu.

Tydzień Orientacyjny rozpocznie się 27 września. Studentki i studentów z Torunia i Collegium Medicum w Bydgoszczy przywita dr Aranka Ignasiak-Szulc z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania podczas pierwszego spotkania, które odbędzie się na Wydziale Chemii. Uczestniczki i uczestnicy posłuchają także o zasadach savoir-vivre panujących na naszej uczelni, o których opowie dr hab. Michał Balcerzak, prof. UMK z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie. Po krótkiej przerwie na lunch, składający się z tradycyjnych dań polskich - pierogów i barszczu, w historię i dziedzictwo kulturowe Torunia wprowadzi studentów dr Michał Targowski z Wydziału Nauk Historycznych. Organizacja Erasmus Student Network Toruń zadba natomiast o dobrą orientację w toruńskim kampusie.

Tydzień Orientacyjny jest dla zagranicznych studentów i studentek okazją do integracji oraz poznania zasad i zwyczajów obowiązujących na Uniwersytecie

Na kolejne dni przewidziano wiele atrakcji, m.in. krótki kurs języka polskiego, warsztaty interkulturowe z dr Lidią Chylewską-Barakat oraz ćwiczenia integracyjne "Feel the chemistry" w bibliotece Wydziału Chemii. Wszystkie spotkania będą odbywać się w małych grupach, dzięki czemu uczestnicy i uczestniczki mają szansę lepiej się poznać. Każda z grup będzie miała także swojego patrona: Mikołaja Kopernika, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza oraz Marię Skłodowską-Curie. Dzięki temu organizatorzy przybliżą studentom i studentkom z innych krajów sylwetki najbardziej rozpoznawalnych uczonych i artystów w Polsce.

Obowiązkowym punktem w harmonogramie Tygodnia Orientacyjnego będzie wizyta u pełnomocniczki rektora do spraw równego traktowania, pełnomocnika ds. bezpieczeństwa oraz rzecznika akademickiego. Spotkanie będzie również dobrą okazją do poznania nowego miejsca na mapie UMK – Kopernikańskiego Ośrodka Integracji.

Studenci i studentki z zagranicy, dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Torunia, będą mieli również okazję poznać toruński zespół staromiejski z profesjonalnymi przewodnikami. Osoby chętne będą także mogły wziąć udział w sobotnim oprowadzaniu po miasteczku akademickim i posłuchać o jego historii i architekturze. Główna część Tygodnia Orientacyjnego zakończy się 4 października spotkaniami z wydziałowymi koordynatorami ds. mobilności programu Erasmus+.

•  Kliknij, aby powiększyć zdjęcie
  •  [fot. Natalia Przytarska] Kliknij, aby powiększyć zdjęcie

Inauguracja roku akademickiego

Zostań gwiazdą społecznego zaangażowania