Dr Anna Ilnicka i dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK Nauki ścisłe

Kobiety w świecie techniki

Dr Anna Ilnicka z Wydziału Chemii i dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej znalazły się w gronie laureatów konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w konkursie Small Grant Scheme. Program "Badania stosowane" jest realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021.

Jednym z wyzwań dla polskiego środowiska naukowego jest zwiększenie udziału kobiet zarówno pod względem liczby pracujących w B+R, jak i w ujęciu ich roli w obszarze nauk technicznych, wykorzystując ich potencjał oraz wspieranie rozwoju i promocji kariery naukowej. Celem Small Grant Scheme jest wsparcie projektów badawczych realizowanych przez kobiety specjalizujące się w dziedzinach nauk technicznych. W tegorocznej odsłonie Programu rywalizowały 333 wnioski, spośród których wyłoniono 27 zwycięzców.

Dr Anna Ilnicka znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej naukowców, otrzymując finansowanie w kwocie 899 925 zł na projekt pt. "Pt-free graphene-based catalysts for water splitting technology as green method for hydrogen production". Członkami Zespołu Badawczego kierowanego przez dr Annę Ilnicką są: prof. dr hab. Jerzy P. Łukaszewicz (Wydział Chemii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), mgr Małgorzata Skorupska (Wydział Chemii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), dr inż. Mariusz Szkoda (Wydział Chemiczny, Politechnika Gdańska).

Tematyka prac badawczych realizowanych dotychczas przez dr Annę Ilnicką w projekcie PRELUDIUM 8 pt. "Materiały węglowe o wysokiej zawartości azotu i wysokim przewodnictwie elektrycznym" finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki obejmowała otrzymywanie węgli wysokoazotowych do zastosowań elektrochemicznych. Aktualnie Dr Anna Ilnicka jest kierownikiem  projektu  LIDER-IX pt. "Hybrydowe materiały nanorurki węglowe–grafen i nanorurki węglowe–węgiel aktywny: synteza i zastosowanie w elektrochemicznych akumulatorach energii" finansowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Projekt dr hab. Katharina Boguslawski, prof. UMK pt. "Engineering a Novel, Diverse, Library-based Electronic Structure Suit for Molecular Design" został sklasyfikowany na podium listy doświadczonych naukowców. Projekt badawczy ma na celu zmianę obecnego paradygmatu chemii obliczeniowej, modelowaniu na dużą skalę i teoretycznym projektowaniu materiałów w kierunku nowatorskich i systematycznie dających się ulepszyć podejść wdrożonych w nowoczesnych kodach chemii kwantowej. Nowatorskie metody badania struktur elektronowych mogą służyć jako sposób na przełamanie niekorzystnego skalowania obliczeniowego współczesnej chemii kwantowej.

Jedno z takich nowatorskich podejść opiera się na modelowaniu układów wieloelektronowych przy użyciu par elektronów zwanych również geminalami. Modele te nie są jednak łatwo dostępne w standardowych pakietach chemii obliczeniowej, dlatego naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu stworzyli własny pakiet open o nazwie PyBEST. Celem projektu badawczego jest rozszerzenie i optymalizacja silnika operacji tensorowych (ang. tensor contraction engine) oraz akceleracja/przyspieszenie kodu za pomocą CPU i GPU przy użyciu najnowszych rozwiązań technologicznych, takich jak Intel oneAPI czy CuPy. Zoptymalizowany w ten sposób pakiet obliczeniowy PyBEST pozwoli na wydajne i wielkoskalowe modelowanie organicznych ogniw fotowoltaicznych z wykorzystaniem unikatowych metod obliczeniowych opartych na gaminalach. To właśnie opracowywane w ten sposób zaawansowanie techniczne pozwoli na badanie struktur elektronowych związków o bardzo dużych rozmiarach, które są obecnie poza zasięgiem dla standardowych kwantowo-chemicznych pakietów obliczeniowych.

PyBEST, czyli fizycy i chemicy kodują

Genetyczna gra w zielone

Szeroki repertuar grantów dla UMK