Podcast "Świat Od Nowa" tworzą: dr Agnieszka Bryc, dr hab. Marcin Czyżniewski i dr Patryk Tomaszewski Dr Agnieszka Bryc, dr hab. Marcin Czyżniewski i dr Patryk Tomaszewski podczas nagrywania podcastu Nauki społeczne

Kolejny odcinek "Świata Od Nowa"

Państwa nieuznawane będą głównym tematem drugiego odcinka podcastu "Świat Od Nowa". Dr Agnieszka Bryc, dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK i dr Patryk Tomaszewski kolejny raz poruszą kwestie związane z Federacją Rosyjską.

W subiektywnym przeglądzie wydarzeń dr hab. Marcin Czyżniewski, prof. UMK przygląda się przede wszystkim zmianom głów państw świata. Od niedawna Węgry mają swoją pierwszą prezydentkę, a Korea Południowa z nowym prezydentem prawdopodobnie zmieni kurs zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zewnętrznej. W rozmowie omówi także ciekawą ostatnią prostą kampanii prezydenckiej we Francji.

Dr Agnieszka Bryc zauważa, że warto zwrócić uwagę na prace nad porozumieniem nuklearnym Iranu i USA. Temat być może wydaje się odległy, zwłaszcza w obliczu bliższej inwazji Rosji na Ukrainę, ale okazuje się, że i tutaj sprawy są ze sobą powiązane, a po drodze na wszystko wpływ mają Izrael i Turcja.

Z kolei z dr. Patrykiem Tomaszewskim przenosimy się do Burkina Faso, gdzie pod koniec stycznia armia obaliła prezydenta. Politolog omawia ruchy obecnych tam organizacji terrorystycznych i przygląda się reakcji Chin na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Głównym tematem rozmów politologów są państwa nieuznawane, quasi-państwa, parapaństwa. Od czego zależy, czy dany twór będzie uznany na arenie międzynarodowej za pełnoprawne państwo? Jak to możliwe, że istnieją państwa uznane jedynie częściowo? Poszukiwanie jasnych warunków w prawie międzynarodowym nie przynosi raczej satysfakcjonującej odpowiedzi. Temat jest szczególnie aktualny biorąc pod uwagę, że zarzewiem konfliktu w Ukrainie jest właśnie uznanie przez Rosję separatystycznych republik Doniecka i Ługańska.

W ostatniej części podcastu rozmówcy polecają słuchaczom kilka lektur, które mogą pomóc zrozumieć temat, który z oczywistych powodów nie schodzi z pierwszych stron gazet, czyli agresję Rosji na Ukrainę.

"Świat Od Nowa" i Watch Docs. Toruń zapraszają również na rozmowę z Marią Domańską, główną specjalistką ds. Rosji z Ośrodka Studiów Wschodnich. Spotkanie odbędzie się 23 marca o godz. 20:00 w ACKiS Od Nowa. Temat brzmi: "Pierwsza umiera prawda. Fronty wojny Putina".

Nagrania realizowane są w Studiu Sferax działającym przy Rozgłośni Uniwersyteckiej Radio Sfera, która od 25 lat daje szansę młodym osobom na zdobycie pierwszych doświadczeń w mediach i obycie się z pracą reporterską oraz prezenterską. Nad stroną techniczną nagrań podcastu czuwają pracownicy Radia Sfera: Mikołaj Kiełbasiewicz oraz Zuzanna Pilimon.

"Świat Od Nowa" na Facebooku: https://www.facebook.com/SwiatOdNowa

Kontakt: swiatodnowa@umk.pl.

Tworzą dźwiękiem "Świat Od Nowa"

Artykuł zawiera podcast