Kopernik i Da Vinci w Bibliotece
"Ostrakon. Da Vinci i Kopernik – spotkanie, o którym Watykan wolałby zapomnieć" – to sensacyjno-historyczna powieść, której akcja toczy się w murach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się spotkanie z autorem książki – Krzysztofem P. Czyżewskim.
Akcja powieści toczy się na dwóch planach czasowych. W roku 2023 w niewyjaśnionych okolicznościach ginie wybitny profesor historii starożytnej, Zygmunt Rokosz. Śledztwo w tej sprawie utknęło w martwym punkcie. Łucja, żona profesora, nie może się tym pogodzić i rozpoczyna własne dochodzenie. Zaczynając od znalezionego przy Zygmuncie osobliwego pendrive'a, poprzez tropy zakodowane z dziełach sztuki, odkrywa sekrety męża prowadzące do intrygi ukrytej w mrokach historii. Czytelnicy i czytelniczki przenoszą się także do roku 1507, kiedy to Mikołaj Kopernik zostaje wezwany na prywatną audiencję do króla Zygmunta, który powierza mu wyjątkową misję. Kopernik z tajemniczą skrzynią ma dotrzeć aż do Rzymu. Wyprawa okazuje się znacznie bardziej niebezpieczna, niż przypuszczał. Wieści o sekretnej przesyłce i emisariuszu docierają do przedstawicieli tajnego stowarzyszenia, a do Rzymu zjeżdżają najwybitniejsze umysły renesansu, w tym Leonardo da Vinci.
Prawnik inspiruje się historią
Krzysztof P. Czyżewski, absolwent prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i adwokat specjalizujący się w prawie własności intelektualnej oraz prawie filmowym ma już na swoim koncie inne powieści sensacyjno-historyczne: "Izabela. Świat w płomieniach" oraz "Izabela i sześć zaginionych koron".
Kopernik, choć nie dosłownie, pojawia się na kartach mojej poprzedniej książki. Już wtedy pomyślałem, że ten okres historii i właśnie ten bohater zasługują na pierwszoplanowe role – mówił Krzysztof. P. Czyżewski. – Nie jestem historykiem, więc mam to szczęście, że mogę bawić się hipotezami i niedopowiedzeniami historycznymi – to mnie pożywia jako autora.
Co wspólnego ma tajna misja Mikołaja Kopernika z niewyjaśnioną śmiercią profesora? Co się stanie, jeśli zawartość skrzyni dostanie się w niepowołane ręce? Kto wydał wyrok na Zygmunta i Łucję? Czytelnicy i czytelniczki powieści już znają odpowiedzi na te pytania, kolejne osoby rozszyfrują je z pewnością już wkrótce – po czwartkowym spotkaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej zainteresowanie historią przedstawioną przez Krzysztofa P. Czyżewskiego było wysokie.
Uniwersytet na kartach powieści
Akcja tej sensacyjno-historycznej powieści rozgrywa się zarówno w murach naszej uczelni, jak i w samym sercu Torunia, co czyni ją wyjątkową promocją Uniwersytetu Mikołaja Kopernika oraz miasta. W czwartek 17 października w Bibliotece Uniwersyteckiej odbyło się spotkanie z jej autorem - Krzysztofem P. Czyżewskim.
Treść odnosi się do zarówno do Uniwersytetu, jak i do naszej Biblioteki, nie ma więc chyba lepszego miejsca, gdzie moglibyśmy spotkać się i porozmawiać z autorem książki – witał licznie zgromadzonych gości dr Krzysztof Nierzwicki, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.
Spotkanie prowadzili dr hab. Rafał Moczkodan, prof. UMK z Wydziału Humanistycznego i dr hab. Adam Kola, prof. UMK oraz prorektor ds. nauki UMK. W krzyżowym ogniu pytań Krzysztof P. Czyżewski opowiadał m.in. o Koperniku, historii, pisarskim warsztacie i swoich inspiracjach. Nie zabrakło rozmów o UMK i Toruniu.